“Little Albania” në New York

Nju-Jorku është stacioni i parë i emigrantëve shqiptarë që vijnë nga Evropa në Amerikë. Një pjesë e tyre qëndrojnë në këtë epiqendër zhvillimi në bregun lindor të kontinentit, shumë...

Aktori i ‘Çukur’ vjen për herë të parë në Shqipëri: Nuk ndihem si i...

Ditën e djeshme, i ftuar në emisionin ‘Rudina’ ishte Erçan Kesal. Ai është një ndër aktorët më të njohur në kinematografinë turke dhe në Shqipëri u bë shumë i njohur...

10 gjëra unike që mund të bësh në Shqipëri

Që nga tatuazhet në bunker, tek ecja në rrugët e Antikitetit, Shqipëria ofron plot eksperienca unike që ja vlen t’i bëni tuajat. Zbulojini 10 sugjerimet tona përmes kësaj liste: 1....

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

TË RIKUJTOSH TË SHKUARËN PËR TË MOS E PËRSËRITUR Të pakta janë vendet ku tmerri i diktaturës komuniste mund të kuptohet sadopak në ditët e sotme. Një prej tyre është...

9 kafshatat e shefit: Alfred Marku

Kur u largua drejt Italisë, në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare, Alfred Marku nuk e dinte që prej andej do të kthehej me një “zanat” që vite më vonë do ta...

Byrek e tavë kosi, restoranti shqiptar në New York

New York, një nga qytetet më të mëdhenj në botë, e tepër të njohur për gamën shumë-ngjyrëshe të restoranteve, ka mes tyre “Dua Kafe”, një restorant i vogël që...

Betimi që bëri Papa Françesku kur ishte 12 vjeçar

Papa Françesku konsiderohet si një prej figurave më të përfolura në botë. Si lider i Kishës Katolike, ai për besimtarët e kësaj feje është definicioni i urtësisë e perfeksionizmit. Shumica...

Fëmija gjeni! 9-vjeçari gati të mbyllë Bachelor- in

Besojeni ose jo, por një fëmijë gjeni pritet të diplomohet në nivelin Bachelor, ndërkohë që është veçse 9 vjeç. Laurent Simons nga Belgjika është duke studiuar Inxhinieri Elektrike në Eindhoven...

75 vjet nga vdekja e “Mbretëreshës së Malësorëve”, Edith Durham

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkrues, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet...

Absurde! Anullohet shfaqja e Mustafa Nano në teatrin “Migjeni” sepse disa komentuesve iu duket...

"Nuk ka k**va në këtë botë" është shfaqja monolog e analistit dhe gaztearit Mustafa Nano që do të vinte këtë të shtunë në teatrin "Migjeni" si një one man...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

VOLTANA ADEMI ÇDO DITË “SHOW TELEVIZIV”, KANALET KULLUESE PUSHTOHEN NGA UJËRAT E ZEZA

Inauguron rrugë e kanale çdo ditë por normalisht çdo gjë mbetet në kuadrin e një show mediatik të Voltana Ademit.   Ajo çka shihet në realitet...

SHKODËR, INCIDENT NË MBLEDHJEN E KËSHILLIT BASHKIAK

Në mbledhjen e këshillit bashkiak të Shkodrës ndodhi një incident i papritur. Teksa po fliste drejtori i shërbineve sociale Filip Vila për një pikë...

Një vend i bukur, por i mistershëm (Foto)

Transilvania është një vend i bukur, por shumë i mistershëm. Jemi mësuar ta shohim në këtë këndvështrim për shkak të filmave të shumtë, por...