“O Captain! My Captain!”, dedikimi prekës i vajzës së aktorit Xhevdet Ferri

Ndarja nga jeta e aktorit të mirënjohur Xhevdet Ferri preku padyshim zemrat e të gjithë shqiptarëve. Mes shumë komenteve dhe reagimeve në rrjete sociale, prekës është dhe dedikimi i...

Ndriçim Xhepa zbulon nga se vuante Xhevdet Ferri: Çfarë më thanë mjekët

Ndriçim Xhepa ka zbuluar për Neës 24 se kolegu i tij, Xhevdet Ferri i cili vdiq sot vuante nga një sëmundje pulmonare në mushkëri. Ai bëri me dije se...

Kjo s’pritej : Shuhet nga jeta ne moshe te re, aktori i njohur Shqiptar

Ditën e sotme një lajm i hidhur ka prekur kinematografinë shqiptare ku bëhet me dije se aktori i mirënjohur, Xhevdet Ferri, ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare, nga...

Kinematografia shqiptare në zi: Xhevdet Ferri ndërron jetë në moshën 59-vjeçare

Xhevdet Ferri, një nga aktorët më të talentuar të kinematografisë shqiptare, ndërroi jetë në moshën 59-vjeçare. Prej pothuajse një jave, sipas Newsbomb.al, aktori qëndronte i shtruar në spital ku kurohej...

Arti në zi, ndërron jetë artisti i njohur shqiptar

Një tjetër ikonë e plejadës së artë të kineastëve shqiptarë është ndarë nga jeta. Fehmi Hoshafi, regjisori i njohur i filmave ‘Kapedani’, ‘Shoku ynë Tili’, ‘Zëvëndësi i grave’, etj...

E mbani mend filmin “Kapedani”? Shuhet nga jeta artisti i njohur Shqiptar

Një tjetër ikonë e plejadës së artë të kineastëve shqiptarë është shuar nga jeta. Fehmi Hoshafi, regjisori i njohur i filmave ‘Kapedani’, ‘Shoku ynë Tili’, ‘Zëvëndësi i grave’, etj...

Bardh Jakova, njeriu që i tregon Shkodrën mbarë Italisë

Bardh Jakova është instrumentisti shkodran, i cili sot zhvillon me sukses aktivitetin e tij artistik në Itali, por pa hequr dorë nga dëshmitë e trashëgimisë artistike të trashëguar nga...

SHUHET SPIKERJA E PARË E LAJMEVE NË RTSH

Spikerja e parë e lajmeve në RTSH, Stoli Beli është përcjellë për në banesën e fundit në moshën 91-vjeçare. Data 29 prill e vitit 1960, ka qenë një ditë historike...

Kujtim Alija, simbol i dashurisë për muzikën dhe fëmijët

Nga Ramazan Çeka Nderohet me çmimin “Mjeshtër i Madh” dirigjenti, pedagogu dhe organizatori i palodhur Të gjithë e njohin dhe e respektojnë dirigjentin, drejtuesin dhe organizatorin e nderuar shkodran, të palodhur...

Besnik Cinari, “cinari” i humorit shkodran e shqiptar në vite

Të portretizosh një artist, aktor, këngëtar, shkrimtar, piktor a ndonjë sfere tjetër të artit, në përmasat e një shkrimi të tillë, nuk është e lehtë, pasi duhet të hulumtosh...

Te fundit

Tuna ndahet nga Patrisi? Ja gjesti i këngëtares

Tuna dhe Patrisi janë një nga çiftet më të përfolura të showbizit shqiptar. Çifti prej vitesh ka tërhequr vëmendjen e medias për historinë e...

Sinoptikanët, surpiza priten nga moti në pesë ditët e ardhshme

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar parashikimin e motet për pesë ditët e javës së ardhshme, duke theksuar se reshjet e shiut dhe të dëborës...

Vijon “telenovela” e Eurovizionit, Era Rusi tregon pse u zgjënjye nga hilet e festivalit

Pakënaqësitë e Festivalit të Këngës janë kaq të mëdha, saqë vijojnë edhe sot e kësaj dite, ndonëse ka kaluar gati 1 muaj nga finalja.   Së...