“Lulja e majit”, e kujt është kjo këngë…

Pjerin Ashiku, drama e muzikantit të talentuar në komunizëm që punonte në torno e kompozonte këngë magjike “Lulja e majit” apo siç quhet ndryshe “Tango e Bunës” është kënduar në...

Qyteti i enigmave që fsheh historinë e shqiptarëve

Çfarë fshihte ky qytet i vjetër në Shqipëri? Përse kërkohej me ngulm nga ekspertët? Çfarë kishte ai të veçante? A ka një arsye që kërkimet u ndërprenë? Ndiqni të plotë...

Edith Durham, e dërguara e Zotit mes shqiptarëve

Kur kaloja në Rumeli pyesja njerëzit: «Ç’je ti?»- Katolik – përgjigjej njëri.- Protestant, përgjigjej tjetri. Në Bullgari pyesja: Ç’je ti? Ortodoks. Në Serbi pyesja: «Ç’je ti?» Ortodoks... Kështu teksa po...

“Ky paska ken’ fati jonë…me shpresë t’Zotit do t’vdes si burrë”

( Letra e deputetit Riza Dani, drejtuar familjes para pushkatimit: Amaneti i fundit) Amaneti i fundit: Tashti dëgjoje Axhën! Për mue kanë kërkue dënimin me vdekje, e ke marrë vesh...

Doktor Shiroka, mjeku shkodran me përmasa evropiane

Që të ishe një doktor i njohur në Shkodër, duhet të ishe shumë i zoti ose të kishe ndonjë veçanti, si për shembull rasti i doktor Naraçit i cili...

Historia e vëllezërve shkodranë

“Po shkruej për vedi e për Shkodrën” ishte libri që pak kohë më parë u botua si përmbledhje e shënimeve të piktorit shkodran Simon Rrota. Në të nuk mungonte...

Fëmijëria jonë: kur Fejsbuku ynë ishte rruga

Kemi luajtur në rrugë pa frikë, dhe kishim shumë pak: disa kanaçe bosh, disa gurë, një copë litar! Dhe ishim të lumtur brenda, nuk kishte rëndësi pasuria. Fjalë që duket se...

Enver Hoxha para 40 viteve: Shqiptarët e Maqedonisë janë më patriotë se ne të...

Komunikim Enver Hoxha-Tefta Cami: më 18 janar të vitit 1980 Enver Hoxha më dëgjoi me vëmendje dhe, pasi mbarova, tha: ‘Jam i informuar për punën që bëhet në drejtim të Kosovës...

Kur Serbia dhe Maqedonia flisnin shqip

Andreas Dushi Kam cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi, si albanolog dhe studiues i huaj, ai në atë që shkruan është krejt...

Si e festonte Enver Hoxha Vitin e Ri, (fotot e panjohura)

Publikohen disa foto të panjohura të ish-udhëheqësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, të cilat na e parqesin atë në momente të ndryshme të festive të ndërrimit të viteve, duke...

Te fundit

Nga 15 testime, 12 persona rezultojnë me COVID-19 në Shkodër

Burime pranë DSHP Shkodër bëjnë me dije se, në bazë të rezultateve, 12 qytetarë rezultojnë mbartës të Koronavirusit në qytetin e Shkodrës, raporton Syri.net. Të...

‘A po fshihet numri i të infektuarve?’, përgjigjja e Ramës pse nuk bëhen më...

Kryeministri Edi Rama ishte mbrëmjen e sotme në një lidhje direkte për emisionin “Opinion”. Ai ka folur rreth situatës së krijuar nga Koronavirusi në...

Paralajmërimi i fortë i shefes së Epidemiologjisë: Do jetë një vit i vështirë edhe...

Doktoreshë, Eugena Tomini ka thënë edhe do të ketë rikthim të infeksioneve respiratore edhe gjatë vjeshtës. Por sipas saj shqiptarët nuk do të kalojnë...