Kur Nënë Tereza mes lotëve lutej për… diktatorët shqiptarë

Për nobelisten, shenjtoren dhe shqiptaren e madhe, Shqipëria ishte toka e ndaluar. Malli për nënën Drane dhe motrën Age, që ndërruan jetë në varfëri e dëshpërim, do ta shoqëronte...

“Kujdes shkjaun, kujdes grekun, kujdes ata që harruan atdheun”

AT GJERGJ FISHTA (1871-1940) – Lindi në Fishtë të Zadrimës. Jetën e filloi si bari, por shumë shpejt, kur ishte gjashtëvjeçar, zgjuarsia e tij ra në sy famullitarit të...

Si votohej “alla shqiptarçe”

Nga Dom Artur Jakut: Koha ka tregu që politika ka rrugëtimin e vet, e qyteti të vetin. Shpesh nuk kanë të njëjtin rrugëtim. Me lutjen që të dimë me u sjellë si...

Shqiptarët e Firences

Nga Andreas Dushi Në vitet e para pas pavarësisë, Italia dhe Austria e mbështetën Shqipërinë që të rimëkëmbëj jo vetëm ekonomikisht, por edhe kulturalisht. Këto dy shtete çelën dyert jo...

QAZIM ÇELA, MALËSORI QË KULTIVOI HUMORIN NË SHPIRT DHE NË SKENË…

Intervistoi: Albert Vataj Qazim Çela është padyshim një personalitet i spikatur i artit shkodran, i kësaj traditë të shtrirë në kohë dhe të pasuruar nga emra dhe kontribute, të cilat...

Dhe telashet s’kanë pasur të sosur për Shkodrën

Dihet që problematikat e Shkodrës kanë qenë të pasura për përmbytjet dhe për sistemimin e qytetit. Krahas 1 mijë e 1 problemeve Shkodra është një vend që rrezaton kulturë. Po...

E dinit se dikur Serbia dhe Maqedonia flisnin shqip

Kemi cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi, si albanolog dhe studiues i huaj, ai në atë që shkruan është krejt i...

I mbani mend Olio dhe Stelio…historia e jetës së Oliver Hardy dhe Stan Laurel

Është padyshim e vështirë të gjesh dikë që nuk ka dëgjuar për personazhet Olio dhe Stelio. Të famshëm për kapelet e tyre humorin fizik dhe duetin komik, ata ishin...

Pse Vaçe Zelës nuk i lejohej të qarkullonte vetëm dhe ngarkuan Anita Taken si...

kantautori Kujtim Prodani, djali i këngëtares Anita Take dhe Agim Prodanit, gjeti në kujtimet e vjetra të shtëpisë një fotografi që ishte e rrallë edhe për atë vetë: nëna...

“Beatles”-at shqiptarë, rebelët e “Pranverës ’72”

Shkodra, pa patur nevojë t’i lartësosh asnjë vlerë, mbetet djep i kulturës në muzikë, një vendburim i mjeshtrave të këngës e kulturës.   Një tipar i tillë i duhet një vendi...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

“Më dhanë 14 mijë lekë për titullin ”Kampioni shqiptar i boksit shpërthen në lot:...

Në fund të muajit Tetor të këtij viti në qytetin e Shkodrës u organizua kampionati kombëtar i boksit. Klevis Çelaj, nga Vlora arriti të...

Ku i gjete paratë për filmin? Rudina Magjistari e pyet direkt dhe Bes Kallaku...

Aktori i humorit Bes Kallaku ishte i ftuar në emisionin e pasdites me Rudina Magjistarit ku ka folur për filmin e tij më të...

Rikthehen “West Side Family” dhe me një pjestar surprizë

Grupi i njohur ‘West Side Family’ me këngët e tij e ka fituar zemrën e publikut shqiptar që prej kohësh. Pas plot 11 vitesh,...
error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR