Nga vjen emri i Shkodrës?

I/E nderuar lexues! Ka teza të ndryshme për prejardhjen e emrave të qyteteve shqiptare. Lidhur me Shkodrën ka një tezë që origjina e emrit të saj është fjala Skodrinon (Scodra...

Kaçurrelat, perla e muzikës shqiptare e kompozuar në burgun komunist

Ka dy lloj burgjesh për njeriun: I pari për trupin dhe i dyti për shpirtin. Burgosja e trupit gjatë komunizmit nuk ishte në dorën tonë, ama ajo e shpirtit po. E...

Tradhëtarët i kemi këtu, brenda në Shqipëri…!

Teksa e gjithë bota mburret me historinë e saj, ne shpesh dukemi të kompleksuar për të kujtuar e shpluhurosur gjurmët që vijnë nga shekujt. Aq i dukshëm është ky...

Ata që kanë lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojnë patjetër këtë

1.Kur bridhnim në biçikletë ma shukonin sikir te ishim sot me makinen e tipit te fundit. 2.Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral. 3.Kalonim orë...

Kur gazetari anglez tha se shqiptari është hajn që lehtë ndërron fe, Fishta iu...

Për një grua ju ia ndërruat besimin një perandorie! Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin-1934, një gazetar anglez i drejton të madhit Gjergj Fishta këtë pyetje ironike dhe...

Historia e panjohur: Si u vra Luigj Gurakuqi nga vetë kushëriri i tij, për...

Delegat, firmëtar dhe shkruesi i teksti të proklamatës së Pavarësisë. I mjaftonin vetëm këto 3 “punë” që Luigj Gurakuqi bëri në jetë, për të thënë se atë të hënë të...

Kush ka lindur para viteve ’90 duhet ta lexojë patjetër këtë!

Eh! Ata që kanë lindur dhe jetuar në atë kohë e dinë shumë mirë se si jetohej. Sakaq mëposhtë disa karakteristika nga jeta e të lindurve nga vitet ‘50 në...

Filip Shiroka, shkodrani i dashuruar në dallëndyshe

Filip Shiroka lindi më 1859 në Shkodër dhe vdiq më 1935 në Bejrut, Liban. Tema në veprën e poetit Filip Shiroka ishte ajo e atdhedashurisë, krenarisë kombëtare për të kaluarën...

“URA E MESIT” NJË NGA PERLAT E SHKODRËS

Ura e Mesit,Ndodhet 8 km larg qytetit të Shkodrës mbi lumin Kir,përfaqeson një monument kulture me vlera të mëdha dhe simbol i zhvillimit të Shkodrës dhe rrugëve të saj...

GJUHA SHQIPE FLITEJ NGA NOAH që shpëtoi Botën!

Pellazgo-Iliro-Shqiptarët kane lidhje direkte me profetin (Nuh – Noah – Noe).. Ai kishte tre djem Jafetin, Shemin dhe Çamin.. Jafeti, djali me i voglël i , (Nuhit – Noah...

Te fundit

Vogëlushja i shkruan letër për koronavirusin, mjeku Pipero preket dhe jep lajmin e mirë

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka thënë mbrëmjen e sotme se në fund të muajit prill e deri maksimumi në mesin e muajti maji...

E zë kolla mes të emisionit, Sokoll Balla përpiqet ta kalojë me humor: Shpresoj...

Gazetari Sokol Balla teksa moderonte emisionin e tij ‘Real Story’ në ‘News24 është kollitur disa herë, ndërsa vetë e ka kaluar këtë situatë me...

“Rama gënjeu kur deklaroi se Shqipëria mund të kryejë 2 mijë testime në ditë”,...

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet e testimeve për virusin. Sipas...