Anton Pashku ngulmëtari i pashoq i modernes në traditën e prozës shqiptare

Nga Albert Vataj Anton Pashku ishte dhe mbeti shkrimtari shqiptar më i dallueshëm i vlerës dhe traditë së rrëfimtarisë. Ai ishte një lloj fenomeni letrar. Vepra e tij përmban shumësinë...

Nene Tereza, historia e nje udhetimi qe i ndryshoi jeten

Udhetimi i vajzes nga Shkupi drejt Indise nuk ishte i lehte. Nje nga ndalesat ishte Zagrebi, ku ajo qendroi ne familjen katolike shqiptare , mike te Kole Bojaxhiut (i...

VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

Nënë Tereza erdhi për herë të parë në Shqipëri në vitin 1989. Ajo u prit në atë kohë nga Presidenti Ramiz Alia si dhe nga Nexhmije Hoxha, në cilësinë...

Bukë me krimba, mish qeni dhe ujë me vajgur! Dëshmitë rrëqethëse të viktimave të...

TEPELENË-Marta Nikolli, ishte vetëm 10 vjeçe kur erdhi për herë të parë në kampin famëkeq të Tepelenës, në vitin 1950 prej Spacit të Mirditës. Për Report TV, në Ditën Europiane...

Dalin fotot e RRALLA, kur shqiptarët qëndronin në radhë për një palë mbathje

Të gjithë e kujtojnë eksodin dhe krizën në të cilën u gjend Shqipëria pas rrëzimit të diktaturës, por të pakta janë momentet e fotografuara që kanë fiksuar sfidat e...

Donin të shembnin Kishën e Laçit, as shkenca nuk e shpjegon dot atë që...

Në vitin 1981, një grup ushtarësh nga toga e Drojës në Laç shkuan për të rrëzuar pjesën e mbetur të rrethimit, në Kishën e Shna Ndout.   Për herë të parë,...

Zbulimi i rrallë/ Gjendet shpella ku u fsheh 1 vit nga komunistët Dom Nikollë...

Pas shumë vitesh kërkimesh është gjetur shpella ku albanologu i madh dom Nikollë Gazulli ka jetuar rreth një vit, në Vrith të Shkodrës. Lajmi është dhënë nga Artan Shkreli,...

At Zef Pllumi rreffen masakren e Tivarit, “Karvani me kosovarë kaloi nëpër urën e...

Shkëputje nga libri "“Rrno vetëm për me tregue” të At Zef Pllumit At Zef Pllumi rreffen masakren e Tivarit, “Karvani me kosovarë kaloi nëpër urën e Bunës”   At Zef Pllumi, një...

Kleriku historian, folkloristi që dha shpirt në torturat komuniste

Át Bernardin Palaj Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën, Lizën dhe gjyshen Nushë, kur pashë trupin e Bernardinit të hedhur përdhe, me veladonin gjithë gjak të ngjitur për...

Xhubleta shqiptare, 4000 vjet histori, nuk ka një të dytë në botë

“Historitë e popujve të tjerë gjenden përgjithësisht të gdhendur në gur, ndërsa historia jonë është e qëndisur në xhubletë”, shprehet studiuesja e etnografisë Linda Spahiu, duke theksuar se xhubleta...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Horoskopi ditor, e Enjte 19 Shtator 2019

Njihuni me parashikimin, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv...

10 shprehje japoneze që do t’ju motivojë ditën dhe do ju ndryshojnë jetën

Japonia është një vend me mijëra zbulime ndër vite, plot tradita dhe me një popull të mençur dhe të gatshëm që t'ju mësojë juve...

Me foton e Enver Hoxhës. Drejtori rilindas i Bashkise: Komandantin e dua më...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Bashkisë së Gjirokastrës, Kudret Alikaj, i ka kërkuar të moshuarit të largojë nga ceremonia që kishte organizuar Bashkia, foton...