Në mes të shkretëtirës ka një qytet fantazmë! Ish-parajsa e diamanteve

Një qytet fantazmë, gjithnjë e më i pëlqyer nga turizmi ndërkombëtar! Duket si diçka surreale, por në fakt është pikërisht kështu. Bëhet fjalë për Kolmanskop, një qytet me ndërtesa të...

Si u zhvendos afresku “Zoja e Shkodrës” në Romë më 1467

Të jesh me fat apo pa fat, nuk është as merita e as faji yt, apo i tjerëve, për arsye të kushteve dhe situatës, për shkak të pozitës apo...

Një kishë, një xhami, dhe, në fund, një muze: historia thuajse 1500-vjeçare e Shën...

Nga Ekrem Buğra Ekinci E ndërtuar nga bizantinët si një kishë, Shën Sofia u kthye në një xhami pas çlirimit otoman të Kostandinopojës. Më vonë, pas shpalljes së Republikës Turke,...

“KENGA E SHOFERIT, kenduar ne vitet 60 nga PJETER GJERGJI

“KENGA E SHOFERIT, kenduar ne vitet 60 nga PJETER GJERGJI – Video eshte realizuar me pjese nga filmat shqiptare, nga faqja “Aktoret shqiptare”. (E kam vendosur edhe para disa...

“Po shkundën plakat”, kjo është historia e kësaj legjende te shqiptarët

Kjo gojëdhëne mbi dymijë vjeçare kujtohet çdo muaj prill sipas kalendarit Alla Turke, pikërisht kur moti pëson ndryshime të dukshme. Sipas rrëfimeve të transmetuara nga brezi në brez, ndryshimet...

Fshatrat e panjohur me Kelmendas në zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Si mbulohet ekzistenca e disa fshatrave shekullorë shqiptarë pak km nga Beogradi në Serbi? Përse për ta nuk flitet kurrë? Kamerat shqiptare hyjnë për herë të parë në keto fshatra.....

SHKODRA E KULTURËS DHE E TRADITËS SHQIPTARE

Krijimi i kësaj bande ka patur jo vetëm një rëndësi artistiko-kulturore, por edhe politike dhe gjeokulturore e gjeopolitike. Historik i veglave të tunxhit dhe të fiatit në shkollën artistike “Prenkë...

ZBULONI MREKULLITË DHE ENIGMAT E NËNTOKËS SHQIPTARE

Bërthama më e hershme e qytetit të Leskovikut për fat të keq nuk është studiuar asnjëherë plotësisht. Sigurisht gjatë periudhës së komunizmit janë bërë hulumtime që kanë përcaktuar vendndodhjen...

Unë jam Florenca, vajza që iu kushtua kënga “Luleborë”

Eshtë i çuditshëm fakti që aq shumë është shkruar për një këngë, por kur mendon që kënga është më e bukura e shkruar ndonjëherë për dashurinë shqiptare atëherë gjithçka...

Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër, jo duke...

Nga Ardian Muhaj Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër. Nuk kundërshtohet demarkacioni duke u flladitë ne Swiss Diamond, as duke pi makiato te The...

Te fundit

Avokat Ngjela hap zemrën! Flet për gruan që po ja ‘heq trurin’ fizikisht e...

Avokati Spartak Ngjela ka folur për një grua që po e ‘luan mendsh’ kohët e fundit. I ftuar në stuion e “E diell”, Ngjela...

Këngëtares shqiptare i vjen për të vjellë në mes të emisionit

Këngëtarja e njohur shqiptare, Marjona Metohu ishte e ftuar së fundmi në emisionin e Ermal Peçit dhe teksa po konsumonin një drekë i ka...

Vetem 1 cope buke dhe 1 kokerr veze, Blerina Bombaj le pa fjale te...

Ndryshimi i dietës ushqimore të fëmijëve në kopshte dhe shkolla nuk është pritur aspak mirë nga prindërit e vogëlushëve, të cilët shumë herë e...