Kisha e fshehur brenda shpellës, çfarë fshihet në malet e Librazhdit

              Në trevat e Librazhdit të sotëm ndodhen disa shpella të banuara, të quajtura shpella eremite, ose shpella kisha, si në fshatrat Koshorisht, Skroskë dhe Urakë, të cilat kanë në...

27 MËSIMET QË NXORRA NË 27 VJET

Më pëlqejnë bilancet. Mbase ngaqë jam bijë financieri dhe shumë të aftë, do të shtoja. Por nuk i thaj fare bilancet numerike. Nuk kam qenë asnjëherë e mirë me...

Boletini: Deri në çlirim a vdekje do të luftoj serbë, grekë, malazezë, italianë, austriakë

Si e përshkruanin perëndimorët atdhetarin shqiptar ? Çfarë ka shprehur ai për median britanike ? Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja Isa Boletini dhe problemi...

Fotografia që shpjegon pse shqiptarët nuk presin dot në radhë

Nga Adrian Muhaj Nji shembull se si përmes nji fotografie mund të shpjegojmë sjellje shoqërore që në dukje janë të pashpjegueshme. Konkretisht, zakoni i mirënjohur i shqiptarëve të Shqipërisë së sotme...

Si përfundoi në Gjermani busti i Enver Hoxhës

27 vjet pas rënies së bustit të diktatorit, ndoshta të paktë janë ata që mund të mendojnë se çfarë ndodhi më pas me fatin e monumentit. Ndoshta po kaq...

“Këtë e kam shkrue për gruen tande”, e vërteta prapa këngës “Ky marak”

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodrane, në vitet ’70 të...

E rrallë. Poeti ynë i madh Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Fotoja historike e ‘91/ Sali Berisha zbardh bisedën me Edi Ramën: Pse nuk u...

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka rrëfyer dje edhe njëhere historinë e krijimit të Partisë Demokratike dhe rrëzimin e diktaturës në ’91. Në një intervistë në “Studio e Hapur”...

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet e të huajve…

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga...

27 vite nga rënia e komunizmit, shikoni fytyrat e shqiptarëve në vitin 1991

Shqiptarët përkujtojnë sot 27-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. 27 vite pluralizëm dhe njëkohësisht tranzicion, por shikoni mjerimin e shqiptarëve në vitin 1991. Fotografi i njohur, Nikos Economopoulos...

Te fundit

Muaj fantastik, ja kush është shenja që e ka bekuar ‘Zoti’ për qershorin

12 – Bricjapi: Në pozicionin e fundit është Bricjapi, sepse eklipsi hënor në datën 5 i kap në pozicion pak të rënduar psikologjikisht dhe...

Shqipëria lëkundet nga një tjetër termet, ja ku ishte epiqendra dhe forca e tij…

Një tërmet është regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas faqes evropiane, Emsc, lëkundja e tërmeti është regjistruar në zonën e Shijakut, ndërsa...

Ngjarje e rende ne Shkoder, plagoset 27 vjeçari…

Një njgjarje e rnede ka ndodhur ne Shkoder ne oret e para te mengjesit te se enjtes. Mesohet se behet fjale per plágósje me...