Poeti i njohur që Atë Gjergj Fishta admironte

Atë Gjergj Fishta është një ndër figurat më të rëndësishme të historisë, letërsisë e kulturës shqiptare. Në poliedrinë e tij, ai dha kontribut të jashtëzakonshëm në të mirë të atdheut. Por...

Nga Shkodra në Topojan, nga Topojani në Sodoll (Kalvari familjes Qehaja)

NGA MSC YMER VEHAPI Familja jonë sigurisht para afro 300 vjetëve jetonte diku ne fshatin Skaj të Malësisë së Shkodrës. I pari i yni ishte i varfër sikurse shumica në...

DED GJO’ LULI, PUSHKË E NGREHUN PËR SHQIPËRINË

— nga DALIP GRECA Ded Gjo Luli, shkru ka letër, t’parit Shkodrës o ia ka çu, Se Shqipnia nuk don tjetër, veç don vedin me e sundu… — vargje të këngës popullore. Kur i patën...

Unazë nga dheu, gjetur në Shkodër

Unaza nga materiali prej dheu e gjetur diku te Shkodra 6000vj.p.e.s. e cila mban Kodin për vendin që fshehet një Mister Vendi është gjetur dhe është tek Prevala!  

KONGRESIT SHQIPTAR TË TRIESTES, VITI 1913

Idriz Manushi, prejë Kosovet, thotë se po flitet per Shqypënii t’madhe. Fjala nuk është e arsyeshme, pse nuk do t’flitet as per shqypënii t’made as per t’vogel por permbii...

SHKODRA E RRËNUAR NGA BOMBARDIMI 6 MUJOR SERBO-MALAZEZ (Video)

Pamjet filmike janë realizuar nga kameramani rus Samson Cernov, menjëherë pas pushtimit të Shkodrës nga serbo-malazezët, në prill të vitit 1913. Në video shihen në ndërtesat e shkatërruara nga bombardimi...

Personalitete të larta shqiptare në Liban në krye me Vasko Pashë Shkodranin (FOTO)

Pashko Vasa njohur gjithashtu si Vaso Pasha e Vaso Pashë Shkodrani, qe nëpunës i konsullatës britanike në Shkodër, oficer kalorësie në Bolonjë, revolucionar i Risorgimento-s, nëpunës i Perandorisë Osmane...

“Gjurmë Shqiptare”, kënga 900-vjeçare e shqiptarëve (Video)

Kultura shpirtërore ka një vend thelbësor në historinë e një populli. Përmes saj trashëgohen vlera të jashtëzakonshme, që sot pak njihen. Në dokumentarin e radhës të ciklit “Gjurmë Shqiptare”, nga...

“Ka një rregull shqiptar të njohur botërisht: Gruaja është e paprekshme”

Faik Konica qe një nga figurat më të shquara të çështjes kombëtare, studiues i historisë kombëtare dhe i gjuhës shqipe, botues, publicist dhe diplomat shqiptar, shkruan KultPlus. Më 1897 shkoi...

Befasuese: Shkolla e parë në Gjuhën Shqipe u hapë në Shkodër me 1258, katër...

Dëshmitë e pafundme të shkollave jezuite-françeskane n’Shkodër Po sjellë në mesin e mijrave studentë që u arsimuen n’shkollat klerikale katolike n’Shkodër dy pika ujë në atë oaz gjigande: Faik Konica: “…Me...

Te fundit

Aurela Hoxha flet për incidentin që i mdodhi në mes të Milanos? Modelja: Duken...

Modelja shqiptare, Aurela Hoxha, ka qenë e pranishme në një event në javën e modës në Milano. Ajo ka postuar disa foto nga eventi, ku...

Njihuni me 3 femrat më xheloze sipas shenjës së horoskopit

Ekspertët që merren me këtë fushë kanë veçuar disa nga shenjat e horoskopit të cilat janë më shumë xheloze se të tjerat. 1. Dashi Femrat e...

Matni Inteligjencën dhe gjeni sa kuaj ka në këtë pikturë

Një artist me emrin Bev Doolittle donte të bënte një picture, duke mos përdorur mjete të kompjuterizuara, vetëm pëlhurën e tij dhe një kanavacën. Rezultati...