Ruaje Zot Shqipërinë nga shqiptarët/ Disa nga thënjet më brilante të Faik Konicës

1.E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku flitet, gjuha shqipe – ndonëse...

Dossier/ Kur Silvio Berluskoni uronte Vllazninë për titullin kampion

Silvio Berluskoni është një figurë e njohur jo vetëm e politikës italiane të këtyre viteve të fundit, por më së shumti, si figurë sportive. Drejtimi për shumë vite i klubit...

Populli “vëlla”? Kur turqit i varnin shqiptarët në litar

Ernst Jek (1875-1959) ishte gazetar, publicist dhe shkencëtar gjerman, i cili lindi në Urah (Urach) të Gjermanisë jugperëndimore. Qëndrimi në Turqi në periudhën 1908-1909, gjatë dhe pak kohë pas revolucionit...

Zbulimi, ja si Esat Pashë Toptani tentoi të shiste Shkodrën tek malazezët

Një përgjigje për ata që mendojnë se Shkodrën e kemi pjesë të Shqipërisë falë Esat Pashë Toptanit.   Bedri Islami Në të vërtetë nuk kisha menduar kurrë se do të vinte një...

Ja cfare shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin

Ja çka shkruanin gazetat kroate për Isa Boletinin Isa Boletini është lindur në Mitrovicë (Fushë Kosovë – Kosovë) dhe është rritur në një mjedis konfliktesh të përhershme. Ishte një burrë i...

Rrëfimi i Luigj Gurakuqit: Takova atë që donte të më vriste

Botimi i veprës së plotë të At Anton Harapit, sjell në vëmendje publicistikën e tij. Nën titullin “Naltimi i ndërgjegjes kombtare”, Botime Françeskane Shkodër, 2017, vepra rrok së bashku shkrimet...

Sigurimi sekret anglez, i bleu të pasurit e veriut të Shqipërisë

Kuvend letrash me miqtë, letërkëmbimi i pasur i Mustafa Merlikës-Kruja, i përfshirë në katër vëllime, jep dimensionin jo vetëm të këtij personaliteti, por dokumenton e zbardh shumë anë të...

GJENIU I TRISHTË PRENKË JAKOVA/ Tingujt që heshtën dhe dritëhijet e (vetë)vrasjes

Fatmira NIKOLLI Në një shtëpi përdhese pas Kishës së Madhe, dëgjoheshin çdo mbrëmje tingujt e një pianoje bojëkafe. Heshtnin pas mesnate dhe rinisnin me agun e ditës së re, prej...

Luigj Gurakuqi vdiq! Rrugët e Barit mbulohen nga gjaku i mësonjësit të shqipes, që...

Luigj Gurakuqi është një nga njerëzit më të vlerësuar për kontributin që ai ka dhënë në krijimin e shtetit shqiptar dhe jo vetëm. Gurakuqi ka qenë një njeri i...

Kisha njëmijëvjeçaree e Kalivares (FOTO)

Histori dhe gjurmime (“Anno Domini 1154”) Kisha e Kalivares në Fanin e Madh, njihet si kisha më e vjetër e datuar pas Abacisë së Mirditës. Historiani vendas i gjysmës së parë...

Te fundit

Kufizimet nga koronavirusi/ Policia: Ja ku lëvizet lirisht dhe ku kemi kushtëzime në pikat...

Nese keni planifikuar rruge jashte vendit, duhet te keni mire parasysh se mundesi per te levizur te lire eshte e kufizuar, jo vetem me...

Do habiteni! Ja çfarë tregojnë format e gishtave të këmbës, po ju si i...

Gishtat e duarve mund të zbulojnë aspekte të caktuara të personalitetit tonë, e njëjta gjë ndodh me gishtat e këmbëve. Nëse jeni kurioz, bëjeni...

Infektohet me koronavirus edhe deputeti shqiptar, do bëhen dhe testime për…

Deputeti që sot doli pozitiv me Covid-19, dje ishte prezent në seancën e Kuvendit. Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj rezulton pozitiv me Covid-19 ... Deputeti i...