Si përfundoi në Gjermani busti i Enver Hoxhës

27 vjet pas rënies së bustit të diktatorit, ndoshta të paktë janë ata që mund të mendojnë se çfarë ndodhi më pas me fatin e monumentit. Ndoshta po kaq...

“Këtë e kam shkrue për gruen tande”, e vërteta prapa këngës “Ky marak”

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodrane, në vitet ’70 të...

E rrallë. Poeti ynë i madh Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Fotoja historike e ‘91/ Sali Berisha zbardh bisedën me Edi Ramën: Pse nuk u...

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka rrëfyer dje edhe njëhere historinë e krijimit të Partisë Demokratike dhe rrëzimin e diktaturës në ’91. Në një intervistë në “Studio e Hapur”...

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet e të huajve…

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga...

27 vite nga rënia e komunizmit, shikoni fytyrat e shqiptarëve në vitin 1991

Shqiptarët përkujtojnë sot 27-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. 27 vite pluralizëm dhe njëkohësisht tranzicion, por shikoni mjerimin e shqiptarëve në vitin 1991. Fotografi i njohur, Nikos Economopoulos...
video

20 SHKURT/ Sot, 27 vite nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës. Pamjet historike

rezimi i bustit te Enver Hoxhes ne 20 shkurt 1991 eshte padyshim nje nder ngjarjet me te spikatura qe ndikuan ne renien totale te regjimit komunist ne Shqiperi. Rrezimi i...

Statistikë osmane e vitit 1908: Tuzi me 100% shqiptarë, në Prizren asnjë turk!

Një kopje të një botimi shumë interesant ka publikuar faqja Shqiptarët në Malësi. Bëhet fjalë për një statistikë turke (1908 – 1909), ku tregohen vendet me shumicë të popullsisë shqiptare...

20 SHKURT 1991/ Në prag të 27- vjetorit të rrëzimit të bustit të dikatorit,...

20 shkuti 1991 është një nga ditët më të rëndësishme të Shqipërisë së pas 1990- ës. Është dita kur u shkul nga qendra e Tiranës shtatorja e diktatorit Enver...

Historia e Ulqinit në sytë e udhërrëfyesit më të njohur gjerman

Ulqini ka qenë një qytet i vlerësuar jo vetëm për bukurinë natyrore, por edhe për mundësitë tregtare që ofronte. Këtë gjë e ka vënë si fillim re udhërrëfyesi gjerman Arnold...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju kujtohet Van Dami? Ja kush eshte shqiptari qe ndeshet me te (Video)

Peter Malota lindi në Malësinë e Madhe më 28 gusht 1958. Ai është më tepër i njohur për publikun amerikan nëpërmjet tre interpretimeve të...

Ja si duhet t’i hash makaronat që të dobësohesh

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.   Një studim mbi dietën e më shumë se 23,000 njerëzve ka zbuluar që konsumimi i moderuar...

“Fëmijët janë bekime”/ Elisa Spiropali zbulon gjininë e fëmijës

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në emisionin Ftesë në 5, ka zbuluar gjininë e fëmijës së dytë.   Pas vajzës, Nalta, Elisa...