Biseda mes Isa Boletinit dhe sulltanit turk. Ja çfarë i tha trimi shqiptar Hamidit...

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, «Pro Armenia», ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe, sulltanit turk, Abdul Hamid. Ky shkëmbim...

Qytetërimi në Sardenjë ka origjinë shqiptare

A është Sardenja pjesë e Italisë? Po, por i ka vetitë e posaçme të saja;natyra, kultura, tradita, gjuha. Sardenja, nga shumë njerëz konsiderohet “më pak italiane” për dallim nga...

Ish-futbollisti i Sëlltikut kujton Shqipërinë e izoluar në komunizëm: Frika për mjekrrën, ushqimi i...

Fakti që Skocia dhe Shqipëria do të jenë në të njëjtin grup eliminator për Ligën e Kombeve ka zgjuar inters në shtypin skocez. Futbollisti skocez Danny McGrain duke folur për...

Shqiptarët e Afganistanit, historia e pashkruar 2300-vjeçare

Ekzistencën e Ilirëve në rajonin e madh gjeografik të Hindokinës, në Qafiristan (sot Nuristan), një vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani dhe pikërisht në atë zonë ku...

FOTOT e rralla: Malësorët luftojnë krah fashistëve kundër grekëve

Vilibald Koleger (1910-1943), lindur në Grac të Austrisë, ishte një publicist austriak i kohës naziste. Libri i tij i vetëm, Albaniens Wiedergeburt (Rilindja e Shqipërisë), Vjenë 1942, ishte një vepër propagandistike në mbështetje të...

Flamujtë më të vjetër në botë, ja ku rënditet ai shqiptar!

Ndër pesë flamujt më të vjetër në botë është radhitur edhe flamuri kuq e zi, flamuri shqiptar. Flamuri i Shqipërisë, është bërë në vitin 1443. Ndër flamujt tjerë që janë radhitur...

Prej nga e ka prejardhjen emri “shqiptar”?

Sigurisht se të gjithë shqiptarëve u intereson e kaluara historike e aq më shumë emri me të cilën përfaqësohen si popull, shkruan Portalb. Çdo shqiptar e ka obligim kombëtar, por...

Komunizmi e torturoi aq sa e ëma tha: Ju lutem më jepni revolen ta...

Ndoshta, jo të gjithë e njohin si përkthimyes Dom Lazër. Me shumë mundësi kjo ndodh për faktin se ai nuk e bëri përkthimin për famë, por për të shpëtuar vetveten...

Shqipëri etnike , do të bëhesh

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #6) Shkruan : Brilant Gashi Ti je vetëm e jona , ashtu siç je . Nuk ka bir shqiptari që mund t’a ndryshoj gjenezën dhe të kaluarën sepse...

Fotografia e fundit e Fan S. Nolit dhe Luigj Gurakuqit

Kjo është fotografia e fundit e Fan S. Nolit dhe Luigj Gurakuqit në Bari të Italisë. Fotografia është realizuar në fillim të muajit janar vetëm dy muaj para vrasjës së...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

“Jam shumë me fat”/ Burrit që mundi dy herë kancerin i bie lotaria e...

Një burrë nga Oregon-i, i cili e ka fituar dy herë luftën kundër kancerit, ka fituar 4.6 milionë dollarë në lotarinë kombëtare. Stu MacDonald blinte...

U ankua gjithë natën se nuk ecte dot me sandalet që kishte veshur, e...

Një vajzë e cila u ankua një natë të tërë për sandalet e dhimbshme që kishte veshur, e kuptoi ditën tjetër si kishte bërë...

I duhen para për vëllain e sëmurë, 11-vjeçari çohet çdo ditë në 5 të...

Një 11-vjeçar nga Kina na ka treguar të gjithëve se çfarë është dashuria pa kushte. Yan Yihang, iu nënshtrua një procedure të dhimbshme vitin e...