Po vdes nanë, sot po vdes

Kushtuar vajzës Mirditore, mësueses Marie Tuçi,(1928-1950) të cilën regjimi Enverian e torturoi në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër....

Me Gjergj Fishtën për çështjen e kombit

Desha t`i ankohem të ndjerit dhe të madhit At Gjergj Fishta , se edhe sot shpiptarët po sillen në mënyrë të pandërgjegjëshme për çështjen e kombit . Deshte ta...

Vrasja barbare e Dedë Gjo Lulit nga serbët dhe a u tradhtua ai nga...

Nga Roland Qafoku Kur mbushi 75 vjeç Dedë Gjo Luli tregoi trimërinë e fundit në jetë. I gjendur në një kurth, i lidhur këmbë e duar, i zhveshur pothuajse lakuriq,...

Publikohen fotografi të panjohura të Nënës Terezë (FOTO)

Bashkë me fotografitë tregohet për historinë e Nënës Terezë dhe vendimin të saj që në një prej zonave më të varfra të Indisë të krijojë një komunitet të murgeshave...

Ish-truproja i Berishës: I dërguam zarf me plumb Fatos Nanos, do vritesh nga

Ndërkohë që pret  ekstradimin drej Shqipërisë, ish-truproja personal i Sali Berishës ka bërë një tjetër rrëfim tronditës ditën e sotme. Izet Haxhia ka zbuluar rolin që ka patur Fatos Klosi dhe...

TAKIMI I ETNOGRAFES FRANCEZE JACQUELINE BENEZECH ME PRËK CALIN NË VERMOSH TË KELMENDIT (TETOR...

«Prënk Cali erdhi drejt nesh duke zgjatur duart dhe me një fytyrë energjike dhe një buzëqeshje të mrekullueshme. Që me shikimin e parë ishte shumë simpatik. Një gjigand i vërtetë....

“Kanina e historisë”- nga Marin Mema

Nga: Marin Mema E ngritur në një pozicion dominues e fortë të mbrojtur kalaja e Kaninës përfaqëson gjurmë të lashta që i gjejnë fillimet e tyre masive në periudhën ilire....

Cilat janë përmendjet më të hershme për shqiptarët?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, na vjen në ndihmë albanologu i madh, profesori i shquar, njeriu që aq shumë e deshi Shqipërinë sa kërkoi të prehej në të, Robert...

Këngë të viteve 1800 për nuset e Shqipërisë Veriore

Nga Aurenc Bebja Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij « Histoire et Description de la Haute Albanie ou...

Kryengritja e Malësisë së Madhe në shtypin amerikan

Lufta e popullit Shqiptar të Malësisë së Madhe, por dhe vuajtjet e tij kanë qenë objekt i pasqyrimit të shtypit amerikan, kur përveç gazetave të mëdha si “New York...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju prezantojmë mashkullin më të bukur në botë për vitin 2019! (FOTO)

Ai është një ndër meshkujt më të suksesshëm në muzikë dhe një nga fituesit më të rinj të çmimit prestigjioz, EGOT. Por tani John...

“Gjejini një burrë të qetësohet”/ Mira Kazhani i përgjigjet Jul Dedës: Unë nuk kam...

Humoristi Julian Deda, që përveç humorit, merret edhe me politikë si militant dhe anëtar i Partisë Demokratike, ka sulmuar gazetaren Mira Kazhani, pas një...

Gjendet e pajetë në banesë artistja shqiptare

Një regjisore shqiptare është gjetur e vdekur në rrethana të paqarta në Prishtinë, Kosovë. Bëhet fjalë për Arzana Krajën, e cila është vajza e kryetarit...