Medin Zhega, një nga emrat e mëdhenj të futbollit shkodran (FOTO)

Futbolli shkodran në vite ka nxjerrë lojtarë shumë të mëdhenj të cilët kanë lënë gjurmë në historinë e tij por edhe atij shqiptar. Një ndër ta është edhe ish-...

Nga Shkodra në Topojan, nga Topojani në Sodoll (Kalvari familjes Qehaja)

NGA MSC YMER VEHAPI Familja jonë sigurisht para afro 300 vjetëve jetonte diku ne fshatin Skaj të Malësisë së Shkodrës. I pari i yni ishte i varfër sikurse shumica në...

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit: Nuk kemi të bëjmë fare me serbët

Ja si iu përgjigj Plaku i Vlorës grabitqarëve të Beogradit. Intervista e rrallë e Ismail Qemalit, botuar në gazetën austriake Neue Freie Presse më 14 nëntor 1912, kur divizionet serbe...

Biseda mes Isa Boletinit dhe sulltanit turk. Ja çfarë i tha trimi shqiptar Hamidit...

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, «Pro Armenia», ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe, sulltanit turk, Abdul Hamid. Ky shkëmbim...

Hajrullah Lekaj, mesfushori luftarak i Vllaznisë së viteve ’60-’70

Kemi dëgjuar, lexuar e shkruar shumë për disa nga Vllazninë e viteve ’70, por ndoshta i kemi kushtuar më shumë rëndësi sesa duhet vetëm 4-5 emrave. Një kontribut në...

“Më mbyllën në çmendinë, se i kërkova Enverit të mos mbyllte kishat” (intervistë)

Mihal Davidhi, nga fshati Zhukë i Novoselës në Vlorë, në vitin 1967 ishte 19 vjeç kur mori guximin dhe i shkroi një letër të thjeshtë udhëheqësit të madh e...

Foto të rralla/ Kamionë për të udhëtuar dhe goma makinash si kamardare plazhi, varfëri...

Një vend i mbyllur dhe pa shumë alternativa, Shqipëria komuniste ka patur disa elementë me të cilët identifikohej dhe pë rata që jetuan ato vite janë plotësisht të dallueshëm. Një...

“Kurrë nuk jemi ngopur me bukë”, historia rrëqethëse e familjes shqiptare

Është padyshim një ndër fshatrat më të bukur në vendin tonë, por Rrajca duket se është zhytur prej kohësh në mjerim të thellë. Shumica  e banorëve aty janë te varfër,...

Loro Boriçi, korifeu i futbollit shqiptar

Nëse Riza Lushta dhe Naim Kryeziu e “njohën” Shqipërinë futbollistike në kampionatin italian, Loro Boriçi bëri edhe në vendin e tij, pikërisht me Kombëtaren shqiptare. Edhe sot e kësaj dite...

Kur Fan Noli i përshkruante shqiptarët njësoj sikur ta kishte bërë sot

Noli është nga ato figura komplekse që rrallë mund t’i kuptosh drejtë, pasi gjithmonë ka diçka të fshehur brenda çdo fjale. Në gjithë fjalimet që Noli ka mbajtur, është...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Manastirliu vizitë në Shkodër: Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë

Shërbimi i hemodinamikës në spitalin rajonal të Shkodrës ofrohet brenda 24 orëve, duke zeruar rradhët e pritjes për këtë shërbim jetik për qytetarët, që sot...

Zbulohet plani, do të dërgojnë Ronaldon në PSG, për ta marrë Mbappen…

Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi për të shkuar në Juventus vitin e kaluar, por presidenti i madrilenëve, Florentino Perez, është duke planifikuar...

Sali Berishës i del nga shpirti: Një nga anëtarët e Kushtetueses i takonte sesbën...

Sali Berisha pas takimit me Presidentin Ilir Meta deklaroi se Edi Rama po tenton që të kapë Gjykatën Kushtetuese, ndërsa vlerësoi kreun e shtetit për...
error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR