KU SHKUAN XHELATËT?!

Ku shkuan xhelatët, që ngritën kurthet me hafije dhe tundën hanxharët e dosjeve nëpër duar? Ku avulluan si mjegullat, në diell demokracie, thua, sikur asnjëherë nuk kanë ekzistuar?… Askush nuk i ka parë...

Fisi i Shalës sipas Robert Elsie

Shkruan: Shqipe HOXHA Emri Shala paraqitet në gjuhën italiane në raportin kishtar të Bonaventura di Palakolo nga Verçelli në Pied¬mont, më 1634. Ai e quante këtë rajon Sciala. Në raportin...

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë udhëhequr botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të...

Si Musa Çelepia refuzoi urdhërin e Ahmet Zogut për të vrarë Luigj Gurakuqin

Musa Çelepia u lind në Parrucë, të Shkodrës, më 1890 (një burim i dytë shënon më 1895)150). Ka kryer shkollën “Idadije Ushtarake” të Turqisë, në Shkodër. Pasi ka kryer gjimnazin...

‘Turku e dinte se për me zotnue Shqipninë duhej përçamja’

At Zef PLLUMI Thuhet se n’ujë të turbullt gjuhet shumë peshk. Kur shqiptari fitoi lirinë, i hueji lëshoi grepin e përçamjes për me zanë shqiptarin. Ku ishte shqiptari? Ndër katër vilajete....

Plisi Nuk Është Rastësi

Plisi i bardhe (Qeleshja apo Qylafi) eshte gjysma e vezes kozmike, nga e cila doli krijuesi i plotfuqishem qe krijoj gjithçka (krijoj gjithashtu edhe kohen), ndersa menget e gunes qe...

Ushtarët serbë të kapur robër luftë në Shkodër në vitin 1941 (Foto)

Më 6 prill 1941, forcat Gjermane, Italiane dhe Bullgare, sulmuan dhe pushtuan Jugosllavinë. Lufta do mbaronte me datë 17 prill me dorëzimin e shpejtë të Jugosllavisë. Italia kishte sulmuar Jugosllavinë nga...

Isa Teli, njeriu që shkroi vargjet e këngës së Vllaznisë (FOTO)

  Kënga e Vllaznisë kampione është bërë shumë e famshme prej vitesh. E kënduar nga Mjeshtri i Madh Bujar Qamili, ajo ka marrë një jehonë të madhe dhe interpretohet në...

Trieshi dhe dokumentari që më mirë mos të shikohet

Trieshi ishte pushtuar nga Mali i Zi 140 vjet më parë. Sulmet e malazezëve kundër Trieshit kishin filluar në shekullin XVII. Ato kishin qenë sulme barbare. Në Kuç ishin...

Mic Sokoli, hero i luftes per liri i trevave Shqiptare

Mic Sokoli-simboli i trimerise dhe kreshnikerise tek Shqiptaret Mic Sokoli(1839-1881-Eshte turp qe eshte harruar te permendet kjo figure e shquar hisotrike ne “Figura te shquara shqpetare”. U lind ne Fang te...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Horoskopi ditor, e Enjte 19 Shtator 2019

Njihuni me parashikimin, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv...

10 shprehje japoneze që do t’ju motivojë ditën dhe do ju ndryshojnë jetën

Japonia është një vend me mijëra zbulime ndër vite, plot tradita dhe me një popull të mençur dhe të gatshëm që t'ju mësojë juve...

Me foton e Enver Hoxhës. Drejtori rilindas i Bashkise: Komandantin e dua më...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Bashkisë së Gjirokastrës, Kudret Alikaj, i ka kërkuar të moshuarit të largojë nga ceremonia që kishte organizuar Bashkia, foton...