Sherif Merdani, diplomati i muzikës (Video)

https://youtu.be/dC8U4szWh8Y   Sherif Merdani, një përpunues dhe artizan i rrallë i këngës së lehtë, shqipe. Një bir i rrënjëve të kulturës shkodrane dhe asaj korçare, prej ku buroi dhe pasioni i...

Françesk Radi, këngëtari që mbeti në muzikë, në zemra e në bronz!

Nga Gazmend Mullahi – kompozitor   Ishte shtatori i vitit 1967 kur nisa mësimet muzikore në Liceun Artistik “Jordan Misja”, aty ku është edhe sot, në rrugën e Elbasanit në Tiranë....

Kur Shtjefën Palushi (Tefa), tregonte si do ishte Shkodra në komunizëm

Nga Duro Mustafai   Shtjefën Palushi ishte i njohur, jo vetëm në Shkodër, por në tërë Shqipërinë. Natyra a Perëndia e kishte bërë atë njeri me pamje jo fort të bukur....

I rrallë si Ndrek Luca! Fenomeni Ndrek Luca ishte madhështia e thjeshtësisë

Ishte një mëngjes i ftohtë janari. Si gjithmonë do të ndiqte ritualin e ditës, do të merrte bicikletën e tij të pasluftës dhe pasi do të bënte pak pazar...

Historia e hershme e krahinës së Shkrelit

Një histori e shkurtër e ‘Shkrelit’. Sipas shumë studiuesve, albanologëve, poetëve dhe shkrimtarëve tanë dhe të huaj, emri Shkreli, në fillim përmendet në formë antropologjike si emër njeriu, ku më...

Kisha e Madhe ose Kathedralja e Shën Shtjefnit në Shkodër në ndërtimit të sajë...

Dihet mirë që Krishterimi depërtoi në vendin tonë, që në shekullin e parë të përhapjes së tij. Për këtë, historiani i shquar i mesjetës së Ballkanit, kroati dr. Milan Shuflaj,...

“Kafja e Madhe” odiseja e një monumenti në Shkodër

Ishte fundi i shekullit XIX kur në Shkodër vazhdonte të lulëzonte tregtia e për rrjedhojë, shumë familje të kamura nga jashtë vitin dhe e vizitonin Skutën e Arit (sipas...

Berisha: Në ’97-n mund ta mbaja me forcë pushtetin

Sali Berisha i ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora tha se ka kërkuar falje për piramidat. Ai tha se kishte mundësi të mbante karrigen e tij sepse nuk ua...

“Thana e thasha” vepra qe nuk njeh kohe

Vepra Thana e thasha, titull që ia ka vendosë vetë autori âsht botue në revistën Zâni i Shna Ndout, tue fillue që nga viti 1934 me disa ndërpremje deri...

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më...

Nga Albert Vataj 550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u përcoll nga Shkodra drejt Genazzano-s në Itali, kjo kryevepër e 1800-ës...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Manastirliu vizitë në Shkodër: Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë

Shërbimi i hemodinamikës në spitalin rajonal të Shkodrës ofrohet brenda 24 orëve, duke zeruar rradhët e pritjes për këtë shërbim jetik për qytetarët, që sot...

Zbulohet plani, do të dërgojnë Ronaldon në PSG, për ta marrë Mbappen…

Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi për të shkuar në Juventus vitin e kaluar, por presidenti i madrilenëve, Florentino Perez, është duke planifikuar...

Sali Berishës i del nga shpirti: Një nga anëtarët e Kushtetueses i takonte sesbën...

Sali Berisha pas takimit me Presidentin Ilir Meta deklaroi se Edi Rama po tenton që të kapë Gjykatën Kushtetuese, ndërsa vlerësoi kreun e shtetit për...
error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR