Pjesë humori dhe barcaleta nga Tef Palushi

Shtjefën (Tef) Palushi e Paulin Selimi mbeten dy krijues të njoftun të humorit shkodranë.   Në stacionin e Laçit, në vagonin ku udhëtonte Tefa u fut edhe kompozitori Ruzhdi Keraj. Mbasi...

Ndrek Luca, malësori nga Dukagjini që e shndërroi në kult artin skenik

Vitet ikin, por emri dhe vepra e të madhit Ndrek Luca mbetet emblematike e traditës së artit skenik shqiptar. Tipat dhe karakteret që ai solli me një mjeshtëri të...

Dy ikona të muzikës shqiptare në një foto

Dy ikonat e muzikës shqiptare janë fotografuar sëbashku në Moskë gjatë vietve 60-të. Nëpërmjet kësaj fotografie konfirmohet shoqëria e vjetër e dy këngëtarëve edhe pse nuk është bërë asnjëherë publike....

Historitë e mrekullive të Kishës së Laçit

Historitë e mrekullive të Kishës së Laçit janë me të vërtet të pabesueshme dhe kanë tisin e hyjnores. Por ata kanë ndodhur. Ndaj dhe ai vend është kthyer në një...

Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër...

Trevat tona shqiptare e kanë të shkruar historinë e tyre shqip dhe mbartin pasuri të mëdha natyrore. Por sa dimë për trevat tona shqiptare në Malin e Zi? Sa dimë...

Historia e bujshme e dy motrave shqiptare që notuan 12 orë për t’i shpëtuar...

Regjimi diktatorial i vendosur në Shqipëri nga Enver Hoxha ka qenë një ndër re.gjimet më të egra, që ka njohur historia botërore. Gjatë këtij regjimi shumë persona të pafajshëm...

Historia e fotografisë ku nusja qan me ngashërim

Dasmat shqiptare para viteve 90-të nuk kanë qenë aspak të zakonshme. Michel Setboun hyn tek ata fotografë të huaj që kanë patur mundësi të shohin disa prej tyre gjatë...

Na ishte dikur Shqipëria me rradhë dhe tollona

Kjo cope e vogel letre ka qene per 10 vjet rresht ushqimi i perjavshem i shqiptareve, gjeja me e rendesishme ne kuzhinen e tyre te varfer. Ne vitin 1981...

Gruaja misterioze që Enver Hoxha i dërgonte lule edhe pasi kishte ndërruar jetë…

Enver Hoxha eshte cilesuar si nje prej dikt atoreve me te eger te te gjitha koherave. Gjate sundimit te tij te eger ne vendin tone u vr ane me...

Ndoc Gjetja, njeriu i përkorë, poeti i shëmbëllimeve delikate dhe zëri i kumbimit të...

Nga Albert Vataj Mes Shkodrës dhe Lezhës u ngjiz ky zë kumtues i poezisë, kjo qëndresë e një ngadhnjimtari të pashoq. Ai njeri i përkorë e mrujti brenda jehonës së...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Horoskopi ditor, e Enjte 19 Shtator 2019

Njihuni me parashikimin, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv...

10 shprehje japoneze që do t’ju motivojë ditën dhe do ju ndryshojnë jetën

Japonia është një vend me mijëra zbulime ndër vite, plot tradita dhe me një popull të mençur dhe të gatshëm që t'ju mësojë juve...

Me foton e Enver Hoxhës. Drejtori rilindas i Bashkise: Komandantin e dua më...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Bashkisë së Gjirokastrës, Kudret Alikaj, i ka kërkuar të moshuarit të largojë nga ceremonia që kishte organizuar Bashkia, foton...