Edith Durham, e dërguara e Zotit mes shqiptarëve

Kur kaloja në Rumeli pyesja njerëzit: «Ç’je ti?»- Katolik – përgjigjej njëri.- Protestant, përgjigjej tjetri. Në Bullgari pyesja: Ç’je ti? Ortodoks. Në Serbi pyesja: «Ç’je ti?» Ortodoks... Kështu teksa po...

“Ky paska ken’ fati jonë…me shpresë t’Zotit do t’vdes si burrë”

( Letra e deputetit Riza Dani, drejtuar familjes para pushkatimit: Amaneti i fundit) Amaneti i fundit: Tashti dëgjoje Axhën! Për mue kanë kërkue dënimin me vdekje, e ke marrë vesh...

Doktor Shiroka, mjeku shkodran me përmasa evropiane

Që të ishe një doktor i njohur në Shkodër, duhet të ishe shumë i zoti ose të kishe ndonjë veçanti, si për shembull rasti i doktor Naraçit i cili...

Historia e vëllezërve shkodranë

“Po shkruej për vedi e për Shkodrën” ishte libri që pak kohë më parë u botua si përmbledhje e shënimeve të piktorit shkodran Simon Rrota. Në të nuk mungonte...

Fëmijëria jonë: kur Fejsbuku ynë ishte rruga

Kemi luajtur në rrugë pa frikë, dhe kishim shumë pak: disa kanaçe bosh, disa gurë, një copë litar! Dhe ishim të lumtur brenda, nuk kishte rëndësi pasuria. Fjalë që duket se...

Enver Hoxha para 40 viteve: Shqiptarët e Maqedonisë janë më patriotë se ne të...

Komunikim Enver Hoxha-Tefta Cami: më 18 janar të vitit 1980 Enver Hoxha më dëgjoi me vëmendje dhe, pasi mbarova, tha: ‘Jam i informuar për punën që bëhet në drejtim të Kosovës...

Kur Serbia dhe Maqedonia flisnin shqip

Andreas Dushi Kam cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi, si albanolog dhe studiues i huaj, ai në atë që shkruan është krejt...

Si e festonte Enver Hoxha Vitin e Ri, (fotot e panjohura)

Publikohen disa foto të panjohura të ish-udhëheqësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, të cilat na e parqesin atë në momente të ndryshme të festive të ndërrimit të viteve, duke...

Zbulimi që ndryshon historinë e shqiptarëve

Zbulohet tempulli i lashtë në majën e një mali në Shqipëri. Çfarë ka ai të veçantë dhe a mund të ndryshojë këtë pjesë të historisë së shqiptarëve? Lidhja me kultin...

Tish Daija, një prej kreshtave të krenarisë dhe altar i mirënjohjes shkodrane

Historia e muzikës shqiptare, sublimja e krijimit nuk janë të plota pa veprën dhe emrin e Tish Daijsë, një prej mjeshtrave që jetuan për muzikën dhe gjithçka kishin i'a...

Te fundit

“Më mirë e çmendur se kukull që kënaqet me gen jeshtra”, Jonida Maliqi mesazh...

Këngëtarja Jonida Maliqi, pak kohë më parë i dha fund romancës pasionante me aktorin e humorit, Romeo Veshajn. Por, arsyet e vërteta të këtij vendimi...

Shtohen dyshimet mbi pushimin e hetimeve ndaj Bashës, ja si gjyqtari mohoi dokumentet e...

Shtohen dyshimet se pushimi i hetimeve për Lulzim Bashën ka qenë një pazar për të ulur Partinë Demokratike në tryezën e dialogut. Një ditë para...

Mësuesit që nuk ka as televizor në shtëpi, i pushohet padrejtësishtë bashkëshortja nga puna

I shkarkohet padrejtësisht bashkëshortja nga puna qytetarit Shezair Koka nga Gjirokastra. Ai mes tjerash thotë se ka biseduar me drejtorin e ujsjellësit dhe se ai...