Pazari i Shkodrës dhe Bigjisteni në kujtimet e artistit

Nga Pjetër Logoreci Për qytetin e Shkodrës, veprat e mjeshtrit pro. Simon Rrota, së bashku me ato të piktorëve të tjerë si: Kolë Idromeno, Ndoc Martinit… etj., u bënë shumë...

Zadrima, krahina që mbart vlera të lashta dhe unike historike

Zadrima e sotme, në antikitet njihet me emrin Farsalja, fusha ku u bë njëra nga përleshjet në mes të Çezarit dhe Pompeit. Zadrima si krahinë më këtë emër përmendet...

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

TË RIKUJTOSH TË SHKUARËN PËR TË MOS E PËRSËRITUR Të pakta janë vendet ku tmerri i diktaturës komuniste mund të kuptohet sadopak në ditët e sotme. Një prej tyre është...

Per t’ju kujtuar, çfarë ndodhi në Shqipëri, kur populli rrembeu armet!

Viti ‘97 mbetet një nga vitet më të zeza të historisë së demokracisë shqiptare. Pas rrezimit të firmavë piramidale, shqiptarët në mbarë vendin sulmuan depot e ar mëve dhe u...

75 vjet nga vdekja e “Mbretëreshës së Malësorëve”, Edith Durham

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkrues, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet...

Ishulli i Sardës/ Mban mbi vete një qytet të lashtë

Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk ka dëgjuar...

At GJEÇOVI THERRET: “MOS MA NDRYSHONI GENIN”

Shkruan Dr. Gjelosh Nikolla Nga: Dr. Gjelosh NIKOLLA, Amanetin nuk e tretë as dheu. “Populli” Një fjalë e urtë e popullit e trasheguar brez pas brezi dhe shekull pas shekulli thotë: “Amanetin nuk...

Ma tregoi vetë sekretin! Mjeku francez: Ja përse Enveri nuk i hapte kufijtë e...

INTERVISTA/ Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Kur vdiq Enveri, profesori dhe mjeku francez, Pol Miliez dha një intervistë për në TF 2 të Francës: “Enver...

Sherif Merdani, diplomati i muzikës (Video)

https://youtu.be/dC8U4szWh8Y   Sherif Merdani, një përpunues dhe artizan i rrallë i këngës së lehtë, shqipe. Një bir i rrënjëve të kulturës shkodrane dhe asaj korçare, prej ku buroi dhe pasioni i...

Françesk Radi, këngëtari që mbeti në muzikë, në zemra e në bronz!

Nga Gazmend Mullahi – kompozitor   Ishte shtatori i vitit 1967 kur nisa mësimet muzikore në Liceun Artistik “Jordan Misja”, aty ku është edhe sot, në rrugën e Elbasanit në Tiranë....

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

“S’iu vumë as hekur, as çimento”, flet specialisti që ndërtoi pallatet në Thumanë: I...

Bisedoi: Dashnor Kaloçi E mbaj mend shumë mirë se u bë zhurmë e madhe që ato dy pallatet e Thumanës të mbaronin në afat dhe...

Horoskopi, ja dy shenjat më me fat për sot

Këto janë dy shenjat më me fat për sot, 7 dhjetor 2019.   Dashi Mund të merrni disa bonuse dhe avantazhe të papritura, të cilat gjithsesi do...

Zgjidh një zemër dhe zbulo surprizat e dashurisë që të presin gjatë dhjetorit

Kur vjen puna tek dashuria të gjithë jemi të interesuar të dimë gjithçka do të na ndodhë, gjatë muajit, por edhe në vijim! E...