Ka rezultuar pa pasoja në njerëz shpërthimi i një bombole gazi në një banesë në fshatin Vejukaj të Njësisë Ana e Malit.   Familjarët menjëherë kanë njoftuar zjarrëfikëset. Efëktivët kanë mbërritur në vendngjarje dhe kanë bërë të mundur lokalizimin dhe shuarjen...
Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç ka mbajtur një fjalim në parlamentin e Shqipërisë Kitaroviç deklaroi se Shqipëria ka qenë mik i Kroacisë kur miqtë ishin të paktë. Kitaroviç tha se Kroacia nuk do e harrojë kurrë atë që kanë bërë...
Varri monument kulture i Kolë Idromenos është i ngritur tek varrezat e Rrmajit në lagjen “Skenderbeg”. Idromeno është padyshim një ndër emrat më të mëdhenj të arkitekturës në vendin tonë. Por në varrin ku ai prehet kanë nisur dëmtime...
Nxënësit nga klasa e parë deri në të katërtën do të marrin tekstet falas në përdorim. Vendimi është marrë ditën e mërkurë , në mbledhjen e radhës të këshillit të ministrave sipas së cilit çmimi i blerjes së teksteve shkollore...
Inspektoriati i Mjedisit ka bërë disa kontrolle në plazhin e Velipojës sa i përket ndotjes akustike. Inspektori Erdet Behari shprehet se nga 5 kontrolle në lokalet e muzikës nuk është konstatuar ndonjë problem për shkak se kanë respektuar oraret...
Në një ceremoni të veçantë është përuruar busti i ish-kreut të kuvendit të Shqipërisë, Pjetër Arbnorit. Në ceremoni ka qenë familja Arbnori, bashkëshortja Suzana, fëmijët Justina dhe Filipi. Në këtë ceremoni të zhvilluar në oborrin e Kuvendit, kanë marrë pjesë...
Një tjetër rast shpëtimi në plazhet tona rasti për të cilin po i referohemi ka ndodhur në Velipojë aty ku janë të pranishëm Vrojtuesit e Plazht. kanë qënë pikërisht Nikolini me Elsamedin të cilët kanë shpëtuar 2 vajza nga Kosova. Nderhyrja...
Rruga e Velipojës e cila ka filluar që ti nënshtrohet rikonstruksionit të plotë është drejt fundit, ura e “Zanës” në hyrje të fshatit Trush që ka qënë kangrenë për të gjithë përdoruesit e këtij segmenti më në fund sot...
Pas largimit te Kujtim Prronit që e ka drejtuar këtë imstitucion prej disa vitesh vjen emërimi i drejtorit të ri. Lavdërim Brukës i besohet nga sot drejtimi i hidrocentralit më të madh të vendit, atij të Fierzës. Bruka mësohet të...
Si është ajo shprehja “të gjitha rriten, vetëm rroga JO”…? Epo kjo shihet qartë edhe në tendencën e fundit të rritjes së çmimeve në Tiranë të publikuar nga “Numbeo” dhe e sjellë në shqip nga Monitor. Në raport me të ardhurat,...

Te fundit

FATI YT SOT/ HOROSKOPI 28 SHKURT 2020

Dashi Mos bëni çmenduri gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift sepse nuk është momenti me i përshtatshëm. Merrini gjerat shtruar dhe qëndroni me...

Shqipëria mes 10 vendeve me numrin më të madh të azilkërkuesve në BE

Sipas raportit të Agjencisë Evropiane për Azilin (EASO) Shqipëria vazhdoi të ishte mes dhjetë vendeve me numrin më të madh të azilkërkuesve në Evropë...

Spiropali ironizon Metën për 2 Marsin: Një protestë të tillë mund ta bënte Nard...

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në “Mbrëmjen në Abc” ka komentuar tubimin e 2 marsit të thirrur nga...