Prangosja e disa mjekëve dhe infermierëve në Shkodër, shtatorin e vitit 2018, shkaktoi shumë debate dhe polemika. Sipas një raporti të KLSH-së, ata kishin blerë për spitalin, më shumë materiale nga sa nevojiteshin. Mes personave të vënë në pranga ishte...
Ende ka familje që jetojnë në kushte eks treme pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit, ku vik timë mbetën 51 persona. Ndërkohë, një autobus është kthyer në banesë për një familje me 5 anëtarë. Ajo është familja Shullazi, ku...
Kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi u përball me pyetjet e të rinjve gjatë një takimi të zhvilluar në kuadër të edicionit të parë të Rock Politik në qendrën rinore Arkas, pjesë e projektit YOUTH-LED financuar nga USAID. Pasi tregoi...
Vetëm 23 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë, ndonëse bujaria përmendet në legjenda si një ndër atributet kryesore të natyrës së shqiptarëve. Në vitin e...
Emigracioni i shqiptarëve vitet e fundit, është një shqetësim i prekshëm edhe për Veriun e Shqipërisë. Impakti i parë ndjehet tek mësimdhënia, duke pakësuar ndjeshëm numsin e nxënësve në shkollat 9 vjeçare dhe ato të mesme.   Në qarkun e Shkodrës...
Indeksi i Pasaportave Henley, ka renditur sërish pasaportat më të “fuqishme” në botë për këtë vit.   Një pjesë e vogël e këtyre pasaportave mund të blihen në disa vende në Karaibe dhe në Europë kanë programe ku jepet shtetësia në...
Administrata amerikane vendosur rregulla të reja për të kufizuar atë që quhet “turizmi i lindjes”, ku gra shtatzënë udhëtojnë drejt SHBA-ve për të lindur fëmijën aty në mënyrë që më pas të marrë shtetësinë amerikane.   Sipas rregullave të reja, aplikuesve...
Në Vlorë prej dhjetorit kanë nisur të aplikohen tarifat e rritura për ujin e pijshëm për familjarë e biznese të miratuara në vitin 2018. Por ndërsa po paguajnë faturat e para, vlonjatët ankohen se çmimi nuk e justifikon cilësinë...
Shqipëria po bëhet gjithmonë e më shumë një vend i korruptuar. Këtë e thotë dhe raporti i organizatës ndërkombëtare Transparency International. Sot organizata publikoi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2019. Në këtë raport Shqipëria renditet në vendin...
Mbi 1200 punonjës së bashkisë Shkodër dhe institucioneve në varësi të saj nuk kanë marrë ende pagën e muajit.   Ata kanë denoncuar publikisht nëpërmjet medieve lokale, duke thënë se pagat janë vonuar 18 ditë nga afati që i marrin çdo...

Te fundit

Nga gurët në veshka tek tensioni i lartë, vetitë e mrekullueshme të bishtave të...

Prej kohësh AgroWeb.org i ka këshilluar lexuesit e vet që t’i ruajnë dhe t’i thajnë bishtat e qershive. Ata që e kanë ndjekur këshillën i...

Trajnuesi që i ndryshoi jetën dhe bizneset Ermalit, Amit, Alketës dhe të gjithëve që...

Nëse ndiqni personazhet e njohur në rrjete sociale do ta keni vënë re se trajnuesi amerikan Tony Robbins është një nga figurat më të...

Vjen paralajmërimi i habitshëm: Dimri mund të mos ekzistojë më në vitin 2050

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar se në vitin 2050 nuk do të ketë më dimër në këtë kontinent, por një verë të re të...