Vazhdon intensivisht fushata e vaksinimit ndaj fruthit dhe rubeoles me grupmoshat e viteve te lindjes 80-90, ne te gjitha qendrat shendetesore te Qarkut Shkoder. Me tej kryevaksinatori pranë Drejtorisë se Shëndetit Publik në Shkodër apelon për të gjitha këta persona...
Dorëzimi i Shkodrës tek forcat e ushtrisë malaeze 105 vite më parë është regjistruar me material filmik prej 9 minutash. Në vitin 2008 ky regjistrim u gjet në arkivat e Malit të Zi. Sot pas 105 vitesh ai filmim i...
Shqiponja dykrenare në hyrje të kryeqytetit nuk është më. Ajo u hoq ditën e shtunë. Momumenti, që u vendos me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë në vitin 2012, preket nga projekti për ndërtimin e “Unazës së re”. Sipas projektit, aty...
Edhe pse prej shumë kohësh personat me aftësi të kufizuar kërkojnë të drejtat e mohuara në qytetin e Shkodrës, sërish kjo situate nuk ka njohur përmirësim.     Kryetarja e shoqatës së paraplëgjikeve dhe tetraplegjikëve në Qarkun Shkodër pohon se gjendja e...
Pas 74 vjetësh, eshtrat e Mid’hat Frashërit do t’i bashkohen më 14 Nëntor 2018 atyre të Abdylit, Naimit dhe Samiut, në Kodrat e Liqenit.     Lajmin e mirë e ka dhënë sot deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj. Amanetit të atdhetarit...
Lajmi për rritjen me 3% të pensioneve ka shkaktuar sërish pakënaqësi tek qytetarët e moshës së tretë te qytetit të Shkodrës.     300 lek të reja më shumë në muaj nuk bën ndonjë ndryshim për këtë grupmoshë, e cila në 80%...
Një tjetër dramë njerëzore, ku varfëria është ulur këmbëkryq është publikuar sot nga kryeministri Edi Rama.     Ky i fundit ka postuar në faqen e tij të ‘Facebook’ një video ku protagoniste është bërë një familje e varfër nga Postriba e...
“Vettingu në politikë” ishte tema e një leksioni të hapur me studentë të fakultetit të drejtësisë dhe përfaqësues dhe të rinjve të forumit rinor të partisë demokratike”.     Në këtë takim të organizuar në sallën e konferencave tek Hotel “Colosseo” në...
Kryebashkiakët në të gjithë vendin kanë ndërmarrë organizimin e turit të llogaridhënies , duke ndezur kështu motorët e fushatës për zgjedhjet elektorale vendore.     Kështu në bashkine e Malësisë së Madhe është organizuar turi llogaridhënies me qyetarët përsa I përket problemeve...
Është viti dytë radhazi që ne Shkoder, eshte organizuar panairi i zogjve. Te apasionuarit e rritjes se zogjve ne kafaz kane patur mundesi qe ti promovojne ato nepermjet ketij panairi.     Panairi mori spunto nga idea e federata e ornitolohgeve dega...

Te fundit

Aurela Hoxha flet për incidentin që i mdodhi në mes të Milanos? Modelja: Duken...

Modelja shqiptare, Aurela Hoxha, ka qenë e pranishme në një event në javën e modës në Milano. Ajo ka postuar disa foto nga eventi, ku...

Njihuni me 3 femrat më xheloze sipas shenjës së horoskopit

Ekspertët që merren me këtë fushë kanë veçuar disa nga shenjat e horoskopit të cilat janë më shumë xheloze se të tjerat. 1. Dashi Femrat e...

Matni Inteligjencën dhe gjeni sa kuaj ka në këtë pikturë

Një artist me emrin Bev Doolittle donte të bënte një picture, duke mos përdorur mjete të kompjuterizuara, vetëm pëlhurën e tij dhe një kanavacën. Rezultati...