Shkodra është bërë pjesë e aksionit kombëtar “Të Pastrojmë Shqipërinë”. Prefektura dhe disa institucione të tjera ndërmorën këtë aksion tek pedonalja tek ura e Bunës në hyrje të qytetit të Shkodrës.     Sekretarja e prefekturës Felek Kasemi tha se bashkia Shkodër...
Çdokush e di cmimin e karburantit që në vendin tonë varion nga 180-185 lekë një litër por pak kush e di se për cdo litër qytetari taksohet nga shteti 97 lekë.     Do të thotë nga 185 lekë litri 97 lekë...
Kjo është gjendja e kanaleve vaditëse të cilët kanë shterruar nga thatësira.     Kanali në këtë stinë zakonisht ka qënë i mbushur me ujë ndërsa sic shikohet në pamje në këtë kanal kanë dalë në sipërfaqe të tij vetëm mbeturinat.     Ky është...
Për të tretin vit rradhazi, në pallatin e sportit në Shkodër “Qazim Dervishi” zhvillohet Kampionati i Lojërave me Dorë. Në këtë kampionat të organizuar nga Bashkia Shkodër marrin pjesë nxënës nga 4 gjimnazet më të mira në qytetin e...
Boga është ndër fshtrat më të bukur dhe më të vecantë në Qarkun e Shkodrës.Mirëpo problemet për këtë zonë janë të shumta.     Sipas kryetarit të fshatit Palokë Gegaj Boga është braktisur nga pushtetarët pasi ka më shumë se dy dekada...
Qendra Kulturore e Fëmijëve në Shkodër ka zhvilluar konkursin “Fjala Artistike” mes shkollave 9-vjeçare të qytetit të Shkodrës. Në finale juria ka përzgjedhur më të mirët ndërsa në fund janë dhënë edhe çmimet fituese.     Në ciklin e ulët vendin e...
Kjo është sall bosh e Këshillit Bashkiak të Shkodrës. Në kushte normale duhej të ishte e mbushur nga qytetarët e Shkodrës dhe njësive administrative.     Dëgjesa publike për disa ndryshime në paketën e taksave dhe tarifave vendore për 2019-ën dështoi sepse...
Në bibliotekën e universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” është zhvilluar trajnimi i tretë informues për kulturat e shteteve si Gjermania, Italia, Franca dhe Austria.     Ky trajnim i quajtur “Vend dhe Kuvend” u organizua nga departamenti i romanistikës dhe i gjermanistikës...
Partia Demokratike e Shkodrës ka gjetur datën se kur do të zhvillojë zgjedhjet për kryetar të degës së kësaj force politike në Shkodër por ende nuk ka gjetur kandidatët. Është vendosur data se kur do të mbahen këto zgjedhje.     Me...
Eshtë një ditë festë, 28 Nëntori, por qeveria ka vendosur që punonjësit e administratës, shkollat dhe spitalet të bëjnë plot 5 ditë pushim. Sot në mbledhjen e qeverisë është vendosur shpallja si ditë pushimi të premten e javës që vjen,...

Te fundit

“Është kapur duke blerë vota”/ PD denoncon një tjetër kryebashkiak të PS-së (video)

Pavarësisht denoncimeve të PD për vjedhje të votave, Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi shprehet se asnjë zyrtar i Partisë Socialiste nuk është futur në...

3 mijë euro rrogë për të rinjtë që lënë emigrimin e vijnë në atdhe

Qeveria greke ka bërë publike një nismë të re për kthimin e të rinjve në vend. Mediat e huaja bëjnë me dije se qeveria...

Video – Tentohet grabitje në Qendrën Komunitare në Bashkinë e Shkodrës, hajdutët dëmtojnë murin...

Një tentativë grabitjeje është regjistruar në Shkodër, në Qendrën Komunitare “Për Familjen” nr. 5 të Bashkisë Shkodër. Ngjarja mësohet se është regjistruar në orët e...