“Duhet ndërru truni i këtij populli…”

“Duhet ndërru truni i këtij populli. Prandaj mendimi im është që pa iu ndërru truni këtij populli- e truni ndërrohet në shkolla kryesisht- dhe pa u formu një çetë intelektualësh...

SHBA-ja foli, fundi i Ilir Metës ka filluar

Nga Ilirjan Blloshmi Para ca kohësh Ilir Meta deklaroj se do vetësak rifikohej si Salvador Allende, në atë kohë. Mediat pranë tij, filluan një propagandë, duke hequr paralele midis Ilir...

Pse më dhemb vendi im?!

Nga MARIN MEMA Sigurisht nëse Shqipëria do të ishte një vend i shkretë apo i limituar në mundësi do të duhej të ngrinim supet e të pranonim realitetin. Fundja asgjë...

Pse shqiptarët vrasin vetëm familjarët dhe asnjëherë qeveritarët?

Vrasjet në Shqipëri kanë jo vetëm motiv banal por shpesh edhe asnjë motiv fare. Një shoqëri e cila po lëngon nga depresioni masiv ka mbushur çdo ditë faqet e...

Normaliteti i zgjedhjes

Nga Edi Oga Ajo ishte e vetmja grua me këtë kostum banjoje midis mijërash që plazhonin në atë bregdet. Në fillim prania e saj me këtë kostum, na habiti! Pastaj...

“Nëse bëhet vettingu, rrëzohet gjysma e qeverisë së Ramës”

Demokratët kur ndërmorën nismën e dekriminalizimit, nuk i kishin votat për ta kaluar në Kuvend. Por pas 6 muajve, PD mundi të bindë ndërkombëtarët për nismën e saj, gjë që...

Mos i qorto të moshuarit

Nga Çapajev Gjokutaj Mos i qorto të moshuarit. Aq më pak të lejohet t’u bësh gjyq: pse bëre atë e s’bëre këtë, pse thua ashtu e jo kështu. Plaku e plaka...

“Mandela” i Shqipërisë kishte përvjetorin e vdekjes, Sakush su kujtua…

Gazetari i mirnjohur Çim Peka ka një dedikim për Pjetë Arbnorin në përvjetorin e vdekjes së tij ja çfarë shkruan Peka: Demokratet krenohen me Pjeter Arbnorin, socialistet me Myslim Pezen....

Albana Vokshi: Ky që u këput për të varfërit, shkon në New York mes...

Makina e propagandës së qeverisë shërbeu sot një tjetër film që na rrëfen udhëheqësin, teksa “tronditet” prej skamjes së qytetarëve që ka marrë përsipër t’i qeverisë. Madje, për ta kthyer...

Përse u dhemb kaq shumë antishpifja, atyre që thonë gjithmonë “të vërteta” ?

Nga Artur Ajazi Ka ditë që nga SHQUP-i dhe selia e boshatisur e LSI, po vijnë klithma falce lidhur me kthimin e ligjit të antishpifjes nga kreu në detyrë i...

Te fundit

Po me shqiptarët çfarë do të ndodh? Italia bllokon lëvizjen për 13 shtete

Ministri i Shëndetësisë së Italisë, Roberto Speranza , pas konsultimit me ministrat e punëve të jashtme, të brendshme dhe transportit, nënshkroi një urdhër për...

“Po luftojnë për jetën te Infektivi”/ Manastirliu: 6 pacientë të intubuar, mes tyre mosha...

Përmes një postimi në Facebook, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dijeni gjendjen e rëndë të pacientëve që ndodhen të shtruar në...

“Unë kam pritur me ngulm Zotin”,çfarë shkruhet në ditarin e motrave Josifi

Pjesë nga ditari i motrave Josifi vijojnë të dalin dhe të bëhen të njohura. Nga shënimet që policia ka gjetur në banesën e tyre...