Ditën për diell, përplasje me armë në qendër të Shkodrës

Bandat nuk njohin ligj e as rend! Policia është bërë njësh me to, urdhërohet nga të fortët e qytetit! Sa të mbrojtur janë qytetarët kur policia bën sehir! Po kërcënohet...

U mahnita per thjeshtesin e saj, Frederik Ndoci kujton Bilbilin e Shqiptaris

Ne femijerin e hershme me falet, sepse perpara njoha emrin Nexhmie Pagarusha se Kosoven e Prishtinen, fale kjo e babes tem i cili e adhuronte, dhe pothuajse çdo dit...

Blini, peshku endemik që u zhduk nga Liqeni i Shkodrës

“I kam hypë vaporrit, Tham se mu më mbanë, E kam dal n’liqe, Bli e krap me nxanë!” Këto katër vargje të një kënge shkodrane na tregojnë se në Liqenin e Shkodrës, veç...

“Disa njerëz në jetën tonë vijnë si bekime, disa të tjerë si mësime”

Thënie nga Nënë Tereza. “Paqja fillon me një buzëqeshje.” “Skamja më e tmerrshme është vetmia dhe ndjenja e të qenurit i padashur për të tjerët.” “Uria për dashuri është shumë e vështirë...

Na ishte dikur… Estrada e Shkodrës

Duket sikur “Estrada e Shkodrës” ka marrë jetë nga vitet 1950 dhe sidomos në vitin 1954 me tashmë titullimin e ri “Estrada në Penxhere” që u luajt te ish...

Fake news/ A na duhen gazetarët që e bëjnë qimen tra?

Nga Fjorda Llukmani Sa herë gjendem në grupe shoqërore të reja dhe u them që jam gazetare, dëgjoj disa pasthirrma e komente negative. “Ju na kënaqët me ato që nxirrni,...

Shkodër, mall pata e shpitje kam për kyt zjarm, diellin e dritimit të tan...

PERSIATJE Shkodër, mall pata e shpitje kam për kyt zjarm, diellin e dritimit të tan dëshirave qi m’ndezin Fjalë, n’se shkon me dritën n’vendlindjen teme, ma ndez nji diell atje ku...

“Shtëpitë pas tërmetit po ndërtohen duke paguar TVSH”, gazetari zbulon skandalin: Ministria përton të...

Nga: Klodian Tomorri Këta s’bëjnë dot një udhëzim, jo të ndërtojnë shtëpitë e njerëzve. Heqja e tatimit mbi vlerën e shtuar për ndërtimin e banesave, që u shembën nga tërmeti...

Unë me pallto 100 dollarë, dhe deputetja me pallto 4 mijë euro

Një shkrim nga Edlira Gjoni Ndjesi mëngjesi në një mjedis surreal në Shqipërinë në gjendje të jashtëzakonshme e me 12 mijë njerëz që ngrijnë nga të ftohtët në pritje të...

Mirë që paguan për të botuar, por tani hedh lekë edhe për të fshirë...

Nga Ardit Rada Tabloidi gjerman “Bild”, jo pak i njohur për shqiptarët, ka vendosur ta fshijë shkrimin që kryqëzonte Lulzim Bashën për lobimin rus. Vendimi nuk dihet në çfarë rrethanash...

Te fundit

Për çfarë duhet të kemi kujdes kur konsumojmë vezë fshatit! Shikoni se çfarë thot...

Vezët e pulave në fshat mund të jenë më të rre. zikshme për shëndetin në krahasim me vezët e pularive, që janë të kontrolluara...

Alesia Bami thotë se jeton me 40 mijë lekë, po Edi Manushi kap detajin...

Alesia Bami ditën e djeshme u bë pjesë e rubrikës “Trotuar” në “E diell” ku u fol për pagat. Gjatë bisedës, Alesia u shpreh se...

E gjeni dot numrin tjetër që vjen pas dhe pse?

A jeni ekspert në gjetjen e zgjidhjeve logjike? Le ta testojmë trurin tuaj. Ky artikull do t’ju ndihmojë të sfidoni fëmijën brenda jush dhe...