Përlotet rrjeti/ Burri nga Shkodra: Gruaja nuk më bën fëmijë, kam marrë një vendim...

Fuqia e dashurisë kalon edhe dëshirat më të mëdha personale të njeriut. Kjo është një histori force dhe dashurie e rrëfyer. “Nuk do të ketë burrë që e do më...

Edith Durham, rrëfimi i një historie të rrallë për mjekun popullor në Dukagjin

Kralica e malsorve”: Në mes të maleve të Dukagjinit një mjek popullor, autodidakt, pa asnjë shkollë, me mjete primitive kishte arritë me zavendësue kafkën e thyeme! Në librin e saj...

Fëmijët e lindur në këtë muaj janë më të mençur se të tjerët?!

Zhvillimi i fëmijëve ndikohet nga sasia e rrezeve të diellit që i absorbojnë gjatë kohës kur ende janë në mitrën e nënës. Gjithashtu, shumë hulumtime e kanë konfirmuar faktin...

Gjyshja e mamit apo e babit, kush duhet më shumë? Ja ç’thonë psikologët

sipas disa studimeve që përcjell një portal italian (passionemamma), gjyshja nga ana e nënës është më e rëndësishme për fëmijën se ajo nga ana e babait. Kjo gjë ndikohet...

Drekë e shpejtë familjare për 5 minuta (video)

Patatet lani mirë dhe në mes te koreve i zieni. Pastrojeni mirë dhe shtoni gjalpë, vezë, kripë dhe pak piper dhe tundni mirë derisa të bëhen si pire. Për t’u...

Kulla e Mic Sokolit, historia e heroit në muret e një fortese

Nga: Dod Progni Në anën e djathtë të lumit Valbona, pranë rrugës që të çon nga qyteti Bajram Curri për në hiderocentarlin e Fierzës, rreth 5 km larg këtij qyteti,...

Kamomili, bima që s’ka kurrë efekte anësore! Gjithçka që nuk ua thonë doktorët…

Kamomili quhet ndryshe “aspirina bimore”, i jashtëzakonshëm për problemet e tretjes dhe stomakut. Përfitimet si antioksidant dhe anti-inflamator Konsiderohet të jetë një nga bimët medicinale më të lashta dhe me...

Do shpërtheni në lot nga e qeshura/ Biseda e shqiptarit me të dashurën angleze...

Dihet që Anglia është ndër vendet që josh më së shumti shqiptarët, dhe për të marrë letrat shpesh ‘kapin’ ndonjë vajzë angleze. Pak më poshtë në video të shihni se...

18-vjeçari shqiptar bëhet i famshëm me këtë foto mature

Kevin Kodra është një 18-vjeçar shqiptar që banon në Toronto të Kanadasë. Ditët e fundit ka tërhequr vëmendjen e mediave botërore me foton e tij të maturës. I riu, i...

Një gjethe e vetme e kësaj bime SHERON prostatën dhe ELEMINON diabetin!

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjethet e hithrave mund të shërojnë prostatën dhe të trajtojnë gjithashtu diabetin. Edhe pse jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për këtë, gjethet e hithrave kanë...

Te fundit

Agron Llakaj flet për herë të parë për rikthimin në ‘Portokalli’: E kam vendosur…

Ditët e fundit ka bërë xhiron e mediave lajmi se aktori shumë i dashur për publikun, Agron Llakaj do të rikthehet në drejtimin e...

Arsyeja e çuditshme pse macet zgjohen në mes të natës

Ekziston një mit që thotë se të gjitha macet janë më aktive gjatë natës. Në fakt sipas disa studimeve ka rezultuar që macet janë...

Sipas shenjës së HOROSKOPIT, ja pse duhet të jeni krenarë

Dashi: duhet të jenë krenar se secilën punë që nisin e përfundojnë. Personat e lindur në shenjë dashit nuk mund t’i ndalë asgjë. Demi: duhet...