5 këshillat e mjekëve kinezë: Çfarë duhet të dini nëse zgjoheni natën

Mund të duket rastësi , por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju.Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe...

Gjurmë Shqiptare – GRABOVA – Qyteti që u zhduk nga harta

Ne nje hapsire shume te ngushte jo me shume se 120 kilometra nga Tirana , dikur shtriheshin dy qytete, njeri I njohur ne lashtesi, e tjetri ne mesjete. Cila eshte...

Dhjetë fakte shokuese shkencore mbi ëndrrat

Ëndrra është përjetimi i shikimit të pamjeve, dëgjimit të tingujve, apo ndijimeve të tjera në gjumë. Njerëzit gjithmonë janë magjepsur prej ëndrrave. Poetët dhe filozofët i kanë interpretuar ato...

Mos pini kafe pa ngrënë! Ja pse

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar.Ndërkohë të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se një...

Zbulohet sëmundja e tmerrshme që vjen nga celulari

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re mjaft të përhapur në gjithë globin e cila mund të jetë shumë e rrezikshme për...

“Kur je Shkodran, Tana i Ban”/ Por ja çfarë duhet të bëni kur të...

Nëse akoma nuk keni qenë në Shkodër (vështirë të ketë shqiptar që nuk ka qenë në Shkodër) apo nëse keni në plan të vini, më lejoni që si një...

Peshkimi me magnet, i riu gjen “thesarin” në liqen

Ky peshkatar gjeti një mënyrë të ndryshme për të peshkuar. Në vend të grepit ai përdori magnetin në mënyrë që të kapte objektet metalike në fund të një liqeni. Por...

Hurma Arabie me Qumësht – Kura që Bën Mrekulli për Shëndetin

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fortë dhe mendjen e mprehtë. Hurmat e...

Zbulimi që ka befasuar shkencëtarët: Bletët “njohin” zeron

Edhe kafshët e njohin zeron. Së fundmi, listës i është shtuar edhe një insekt, pikërisht bleta. Kështu delfinët, papagallët, shimpanzetë dhe bletët arrijnë të dallojnë dhe kuptojnë konceptin kompleks matematikor...

“Misteret” e Natës së Kadrit, pse vlen sa jeta e një njeriu?

Nata e Kadrit agjërimi në këtë ditë konsiderohet i vlefshëm sa një mijë muaj. Për këtë arsye numri i personave që agjërojnë sot është shumë më i madh se ata...

Te fundit

“Topalli është pjesë e PD”, numri 2 i PD-së Bardhi: Të përjashtuarit nuk do...

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi deklaroi për Çim Pekën në SYRI TV se PD ka lindur dhe do jetë parti e mendimit...

Dyshohet për Covid 19, dalin përgjigjet për Olsi Ramën, vëllain e kryeministrit

Kanë dalë rezultatet e testimeve te klubi i Partizanit, ku tre pjestarë të ekipit Erald Çinari, Esat Mala dhe Kristi Kote kanë rezultuar pozitiv...

“Maskat me detyrim dhe në rrugë”/ Pellumb Pipero propozon masa drastike

Mjeku i njohur inf eksionist, profesor Pëllumb Pipero ka bërë apel për domosdoshmërinë e mbajtjes së maskës, si e vetmja mënyrë për t’u mbrojtur...