Gjyshja e mamit apo e babit, kush duhet më shumë? Ja ç’thonë psikologët

sipas disa studimeve që përcjell një portal italian (passionemamma), gjyshja nga ana e nënës është më e rëndësishme për fëmijën se ajo nga ana e babait. Kjo gjë ndikohet...

Mendonte se kishte binjakë, befasohen mjekët ditën e lindjes

Kemi dëgjuar shpesh herë raste që fëmijët lindin të vegjël dhe kanë nevojë për kujdes urgjent që të mbijetojnë. Por ka edhe raste të tjera, kur fëmijët lindin të...

Emri Merita, një ndër emrat më të famshëm të viteve të 70-ta, i është...

Ata që kanë lindur në vitet e 70-ta e dinë më së miri se sa i shpeshtë ishte emri Merita, që konsiderohet të jetë emri më i popullarizuar për...

Mos e hap më derën e shoferit me dorën e majtë, ja pse

Shoferët në të gjithë botën janë duke marrë disa leksione të rëndësishme dhe nuk është çudi që ky rregull në kursin e patentës të jetë si një mësim kyç....

Toka nuk ka pasur fare njerëz me sy blu, disa fakte që nuk i...

Vetëm 8% e banorëve në Tokë kanë sy blu, dhe kryesisht gjenden në Europën e veriut. Por njerëzit e parë në tokë nuk kanë qenë me sy blu. Kërkime shkencore...

Mblidhni shifrat e datëlindjes suaj dhe zbuloni cili është numri i rrugës së jetës:...

Sipas fushës së numerologjisë, numrat mbartin karakteristika të dallueshme. Sipas një teorie të numerologjisë, numri që përfaqëson ditëlindjen tuaj luan një rol kyç në përcaktimin e personalitetit tuaj. Ashtu...

“Çmendet” NASA/ Mali i Tomorit fsheh diçka të mistershme në brendësi të tij

Një misteri i madh ka qarkulluar kohët e fundit në NASA, sipas një ish -punonjësi të këtij institucioni, i cili ka deklaruar në një ambient me miq të tij...

E jashtëzakonshme: Thesari i humbur i turqve gjendet në Librazhd!

Me sa duket nuk thonë kot që Shqipëria është një minierë e vogël ari, pasi kohët e fundit dicka e pabesueshme është zbuluar në vendin tonë. Xhyra Kasaba, është një...

Gjërat që bëjnë rregullisht çiftet e lumtura përpara gjumit…

Është shumë e rëndësishme që të kaloni pak kohë me partnerin tuaj para se të shkoni për të fjetur. Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të kaloni së...

Valencia dhe një histori shqiptare pak e njohur…

Nga Saimir Kadiu* Valencia ka edhe një histori shqiptare pak të njohur. Pasi u detyrua të emigronte për herë të dytë në jetën e saj, Donika Kastrioti (1428-1506), gruaja e heroit...

Te fundit

Vogëlushja i shkruan letër për koronavirusin, mjeku Pipero preket dhe jep lajmin e mirë

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka thënë mbrëmjen e sotme se në fund të muajit prill e deri maksimumi në mesin e muajti maji...

E zë kolla mes të emisionit, Sokoll Balla përpiqet ta kalojë me humor: Shpresoj...

Gazetari Sokol Balla teksa moderonte emisionin e tij ‘Real Story’ në ‘News24 është kollitur disa herë, ndërsa vetë e ka kaluar këtë situatë me...

“Rama gënjeu kur deklaroi se Shqipëria mund të kryejë 2 mijë testime në ditë”,...

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet e testimeve për virusin. Sipas...