TEATRI “MIGJENI” MË 1 KORRIK KONCERT NË SHIROKË

Pas një ndërprerje të gjatë si shkak i COVID-19 teatri “Migjeni” rikthehet duke nisur sezonin artistik me koncertin “Pranverë me kengë”. Duke marrë parasysh pandeminë e COVID-19 që vazhdon,...

Arti në zi, ndahet nga jeta mjeshtri i valles shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshën 84 vjeçare mjeshtri i valles popullore mbarëshqiptare, Besim Zekthi. Lajmi është bërë i ditur nga Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor. Artisti...

“Për inat të dreqit dhe shqiptarëve…”, aktori zbulon vargjet e fundit të “Lahutës së...

Gjatë intervistës për Adi Krastën në “A-Show” aktori Primo Shllaku zgjodhi disa vargje të “Lahutës së Malsisë” së At Gjergj Fishtës për ta përshkruar siç duhet situatën në vend.   Sipas...

Historia që mbart dhe misteri i Mekës, njihuni me qytetin më shenjtë të fesë...

Meka vlerësohet si qyteti më i shenjtë i fesë Islame. Përveç faktit që Meka ishte vendlindja e Profetit Muhamed, ai është edhe qyteti ku ndodhet vendi i shenjtë i...

Marie Logoreci (1920-1988)

Marie Logoreci (1920-1988). Aktore e teatrit. Lindi ne Shkoder, me 23 shtator. Qyshn ga viti 1940 u aktivizua fillimisht si kengetare dhe me pas ne grupet amatore teatrore. Me...

E mbani mend aktoren e njohur Ema Ndoja? Pas kaq shume vitesh ajo duket...

Muzeu i stilit ‘Etno Vibe’mblodhi në Korçë shumë njerëz të apasionuar pas stilit, modës, së bukurës, fotografisë këtë fundjavë.   Dhe mes shumë njerëzve, s’kishte si të mos binte në sy...

“Djemte e Detit”; erdhen pas muzikes se realizmit socialist, iken para tallavase orientale

Ritmi i rrokut njohu kulmin e zhvillimit të tij pikërisht në periudhën kur edhe lindën ‘Djemtë e Detit’. “Djemtë e Detit” ishte pikërisht një shkrirje e realitetit shqiptar. Kohët...

E trishtë, ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

Artisti i njohur dibran, Përparim Tomçini, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 65-vjeçare. Tomçini i dha shumë artit dhe muzikës dibrane e jo vetë, duke kompozuar...

Muzika në zi/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptarë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme artisti i talentuar, me krijimtari shumë të suksesshme muzikore dhe autor i mbi 400 kompozimeve dhe përpunimeve të këngëve e melodive, Përparim...

Rezana Celiku rrëfen arsyen e pazakontë : Ja cili ishte shkaku që më larguan...

Pas një periudhe të shkurtër si prezantuese e programacionit në TVSh, ju u shkëputët nga televizioni, cila qe arsyeja? Ika nga televizioni për shkak të një inc identi. Shkoja çdo...

Te fundit

Paralajmron Gjermania, ja çfarë do ndodhë me Shqipërinë

Teksa në Shqipëri ka zhvillime shumë të forta politike, ku Komisioni i Ligjeve miratoi ndryshimet kushtetuese për hapjen pjesërisht të listave dhe ndalimin e...

Historia që do ju rrëqethë mishin, ata u deshën që fëmijë, por fati i...

Qëkur ishin fëmijë, ndoshta edhe pa e kuptuar, tek ata lindën shkëndijat e para të dashurisë. Por rrugët e tyre u ndanë aty dhe...

Shenjat e horoskopit që duken të mira, por e vërteta është ndryshe

Shumë shpesh qëndrimi i njerëzve nuk pasqyron plotësisht qenien e tyre për disa shenja, ata janë shumë të mirë për të fshehur anën e...