SHQIPERIA ÇMIMET ME TE LIRA NE BOTE SI VEND TURISTIK…?

Me pak para mund të shijoni ujërat e Mesdheut Revista amerikane “Forbes” e ka renditur Shqipërinë si destinacionin më të lirë në botë.   Në Shqipëri mund të gjesh akomodime prej...

Shqipëria perla e fshehur e Evropës, mahnit britanikë

“Jemi vërtet të mrekulluar nga Shqipëria. Natyra ishte shumë e bukur, pavarësisht motit. Ishte interesante që t’i shikoje malin dhe detin kaq afër. Rrugët lidhëse të qyteteve ishin kaq të...

Filmi “Skënderbeu” i vitit 1953 mbledh artistët dhe kineastët në Krujë

Në prag të mbylljes së Vitit të Skënderbeut, mbrëmë në Krujë artistët u bënë bashkë duke risjellë në vëmendje dhe filmin “Skënderbeu” të vitit 1953, por nuk munguan dhe...

Humor dhe barcaleta nga i paharruari i “shakas së kripur” shkodrane Shtjefën (Tef) Palushi

Shtjefën (Tef) Palushi e Paulin Selimi mbeten dy krijues të njoftun të humorit shkodranë. Në stacionin e Laçit, në vagonin ku udhëtonte Tefa u fut edhe kompozitori Ruzhdi Keraj. Mbasi...

Video për t`u mos u humbur / Gra e vajza nga vende të ndryshme...

Me rastin e 7-8 Marsit, gra dhe vajza nga vende të ndryshme të botës urojnë gratë shqiptare në SHQIP dhe vishen me traditën e gjysheve tona. Ambasada e Republikës së...

LUMI I SHALËS, DESTINACIONI PËR KETË FUNDJAVË (FOTO/INFO)

EKO Mendje: Te dielen me date 24 qershor ne oren 08:00 kemi nje udhetim fantastik per ne Lumin e Shales. ^_^ Atje Natyra ka mbetur e pa prekur dhe do...

‘Mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqyptarit asht shqyptaria!’

E shkruar nga Pashko Vasa. O moj Shqypni, e mjera Shqypni, Kush te ka qitë me krye n’hi? Ti ke pas kenë një zojë e randë, Burrat e dheut të thirrshin nanë. Ke pasë...

Disa detaje të panjohura nga jeta e Isa Boletinit

Isa Boletini është një nga luftëtarët e paepur të periudhës së Pavarësisë. Historia ka dhënë plot vlerësime për figurën e tij. Por disa herë, patrioti i njohur shqiptar, është akuzuar...

Në veshje tradicionale, një grua e bukur nga Puka

GRUA E RE NGA PUKA Kjo është një foto e koleksionit fotografik të italianit, Xhuzepe Masani. Ajo i përket vitit 1940, kohë kur Shqipëria ishte nën sundimin italian. Kjo foto...

VIJNË NË SHKODËR “TRE KECAT DHE UJKU”

Në teatrin "Migjeni" së shpejti do të vihet në skenë shfaqja "Tre kecat dhe ujku". Kjo Shfaqje vjen e vendosur në skenë me tekst dhe regji të Shegushe Bebeti.     Dekori...

Te fundit

Agron Llakaj flet për herë të parë për rikthimin në ‘Portokalli’: E kam vendosur…

Ditët e fundit ka bërë xhiron e mediave lajmi se aktori shumë i dashur për publikun, Agron Llakaj do të rikthehet në drejtimin e...

Arsyeja e çuditshme pse macet zgjohen në mes të natës

Ekziston një mit që thotë se të gjitha macet janë më aktive gjatë natës. Në fakt sipas disa studimeve ka rezultuar që macet janë...

Sipas shenjës së HOROSKOPIT, ja pse duhet të jeni krenarë

Dashi: duhet të jenë krenar se secilën punë që nisin e përfundojnë. Personat e lindur në shenjë dashit nuk mund t’i ndalë asgjë. Demi: duhet...