Të fshehtat e Migjenit, lidhja e përfolur me kushërirën dhe poezia që i dedikoi...

Dokumente, letërkëmbime, një poezi dhe disa fotografi të Migjenit, të pabotuara kurrë më parë, janë përfshirë në botimin e fundit “Migjeni –Vepra”. Ky botim, sjell të tjera anë të...

Fshati Lëpushë, kryevepra e Alpeve Shqiptare (FOTO)

Lëpusha është një fshat i vogël malor në Kelmend dhe vlerësohet si kryevepra e natyrës së Kelmendit dhe si perlë e Alpeve Shqiptare. Emri i këtij fshati rrjedh nga...

Foto e vitit 1905: Komuna sociale në Shkodër

Një “komunë sociale” në miniaturë në Shkodrën e vitit 1905, d.m.th. në Shkodrën e “Shqipërisë turke”, rezulton e themeluar në mars 1905 me nismën e një “shitësi ambulant” të...

Kur shqiptarët e varfër nxiteshin të kursenin edhe më shumë… (Foto)

Në vitin 1951 në Shqipëri aplikohej i ashtuquajturi “regjim kursimi” e në këtë kuadër qytetarët nxiteshin jo vetëm të kursenin në përditshmërinë e tyre (pavarësisht varfërisë), por edhe të...

Fadil Kraja, dramaturgu i madh shkodran dhe një cigare (VIDEO)

Fadil Kraja është një prej shkodranëve me të cilët duhet krenuar. Kraja ka mbi 40 drama dhe komedi të shfaqura në të gjithë teatrot profesioniste të Shqipërisë si dhe në...

Kostumografia myslimane dhe katolike shkodrane…

  Veshja e gruas myslimane: Përbëhej nga këmisha e gjatë deri në gju e mqngë shumë të gjëra. Materiali ishte mëndafshi melezi ose faqelli i bardhë. Këmishët qëndiseshin nga vetë...

Foto të rralla/ Pasazhe nga varrimi i rilindësit Naim Frashëri

Naim Frashëri është poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare. Ai shkroi gjithë jetën e tij për kombin shqiptar, ndërsa frymën e fundit e ka dhënë në shtetin e...

Kaçurrelat, perla e muzikës shqiptare e kompozuar në burgun komunist

Ka dy lloj burgjesh për njeriun: I pari për trupin dhe i dyti për shpirtin. Burgosja e trupit gjatë komunizmit nuk ishte në dorën tonë, ama ajo e shpirtit po....

Filip Shiroka, shkodrani i dashuruar në dallëndyshe

Filip Shiroka lindi më 1859 në Shkodër dhe vdiq më 1935 në Bejrut, Liban. Tema në veprën e poetit Filip Shiroka ishte ajo e atdhedashurisë, krenarisë kombëtare për të kaluarën...

(FOTO) Thethi, bukuritë e rralla të qendrës historike

Në mbledhjen e fundit të zhvilluar në Shkodër, qeveria ka miratuar shpalljen e Qendrës Historike të fshatit Theth. Qendra Historike e fshatit Theth është pjesa me vlera urbanistiko- arkitektonike dhe...

Te fundit

Paralajmërimi i meteorologes: Shqiptarë bëhuni gati, mot i pazakontë ju pret

Teksa jemi në ditët e fundit të pranverës dhe pak ditë para verës, temperaturat në vend kanë pësuar rritje të ndjeshme gjatë ditëve të...

Rama flet për rregullat e fundjavës: Deri të hënën mos dilni nga ‘zonat e...

Kryeministri Rama njoftoi sot përmes Facebook se pavarësisht hapjes më 1 Qershor kjo fundjavë i gjen përsëri të izoluar qytetarët. Kryeministri njoftoi se baret, restorantet...

Horoskopi për verën 2020 pas karantinës: Një parashikim për çdo shenjë zodiakale

Si do të jetë vera 2020? Jua zbulojnë yjet: ja parashikimet shenjë për shenjë. Pas një periudhe të vështirë që jemi duke kaluar, jeni...