Shkodra e vitit 1920, malësorë dhe toskë me veshje kombëtare (VIDEO)

Ishte viti 1920 dhe jemi në Shkodër. Shtëpia filmike “Luce” ka fiksuar disa çaste të jetës në pazarin e qytetit më të rëndësishëm të Veriut, ndoshta të Shqipërisë në...

Elvira Diamanti, Marigoja rebele e kohëve moderne

Shumica e identifikojnë, si Marigoja te “Përrallë e kaluara”, edhe pse rolet e Elvira Diamantit në kinematografinë shqiptare janë të shumtë. Tipare të theksuara, shtat të lartë dhe një qëndrim...

Luftar Paja: S’kemi bërë humor për lekë, sot është bërë banal

INTERVISTA/ Flet “Artisti i Popullit”, Luftar Paja: “Humori duhet të jetë real, i besueshëm dhe i natyrshëm. Jo i sforcuar. Nuk duhet të jetë humor banal, apo i detyrueshëm....

BUJAR QAMILI SHTRON IFTAR PËR BESIMTARËT

Mjeshtri i madh i muzikës popullore, Bujar Qamili, në natën e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit ka shtruar një iftar për besimtarët muslimanë. Kjo tashmë është kthyer në...

FESTA E SHËN KOLLIT NË SHKODËR

Në qytetin e Shkodres ekziston një traditë e hershme për festimin të festës së Shën Kollit, ose festa e Shën Nikollës. Gjeli tradicional është ushqimi kryesor që ofrohet përë këtë...

Betimi që bëri Papa Françesku kur ishte 12 vjeçar

Papa Françesku konsiderohet si një prej figurave më të përfolura në botë. Si lider i Kishës Katolike, ai për besimtarët e kësaj feje është definicioni i urtësisë e perfeksionizmit. Shumica...

Peticion drejtuar qeverisë së Shqipërisë të reagojë ndaj vendimit të UNESCO-s që lahuta nuk...

Ky peticion i drejtohet qeverisë së Shqipërisë që të ndërmarrë masa urgjente dhe të reagojë ndaj vendimit të UNESCO-s që lahuta nuk është instrument Serb, por të paraqesë të...

EUROVIZION/ Ermal Meta i pari në sondazhe, shikoni ku renditet Shqipëria

Tanimë është bërë e ditur se në  festivalin e ‘Eurovizion-it’ do të ketë 3 artistë shqiptarë të cilët do të na përfaqësojnë denjësisht. Këtë gjë e tregojnë edhe sondazhet e...

Misteri nën kapelat e femrave të Marubit

Jutta Benzenberg: Doja të tregoja Shqipërinë përmes portreteve të njerëzve Në fytyrën e saj mund të ndiesh dëshirat. Flokët e shkurtër dhe ca lule nën kapelën plot elegancë. Në supe...

Veshjet e dimrit 2019, ja ngjyrat që do të ndezin pamjen (Foto)

Dimri është shumë afër ndaj për këtë duhet të marrim masat e duhura dhe të bëjmë gati garderobën e duhur. Në këto përgatitje një vend të rëndësishme zënë ngjyrat...

Te fundit

Rudina Magjistari niset në pushime në Turqi dhe i ndodh ajo që se priste

Moderatorja shumë e dashur për publikun, Rudina Magjistari ka nisur pushimet. Rudina ka zgjedhur që këtë verë të pushojë jashtë vendit, konkretisht në Turqi. Përmes...

Histori që ndodhin vetëm këtu, shqiptarin e nxjerrin gabimisht me Covid-19

Një telefonatë që mori javën e kaluar e ngujoi në shtëpi Ajet Bytyqin. Atij i është thënë nga policia se është i infektuar me...

FOTO – Shkodrani i emëruar në krye të KLSH-së nis zyrtarisht detyrën, Presidenti Meta...

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, priti sot në një takim Kryetarin e sapozgjedhur të Kontrollit të Lartë të Shtetit, zotin Arben Shehu me...