Bilbili i kenges qytetare shkodrane Bik Ndoja

Ludovik Ndoj Gjergji, i njohur nga publiku si Bik Ndoja lindi në Shkodër me 13 gusht 1925. Profesioni i tij ishte rrobaqepës i talentuem, duar artë. Ai shkriu energjit...

Kengetarja shkodrane Mukades Çanga

Mukades Çanga ka lindur në qytetin e Shkodrës me 30 gusht 1959. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, kur një vajzë e vogël çapkëne, shpalosi talentin e saj në...

VIP-at shqiptarë që u rritën në jetimore

Foto të rralla e histori njerëzore të panjohura më parë brenda strehave vorfnore në Shqipëri janë publikuar sëfundmi. E mes atyre që u rritën në jetimore spikatin mbi 50...

E dinit qe ka shume rruge neper bote qe mbajne emrin Shkoder…? Shihini ku...

Ilir SeciIlir Seci Qyteti i lashtë i Shkodrës jo rastësisht e gëzon atë emër të madh që ka… Fama vjen nga shekujt, që nga koha e Agronit e Teutës e...

HISTORIA , 41 SHËN VALENTIN-ËT E AKTORIT TË MADH ZEF DEDA

Dashuria është ndjenja më e fortë që mban të gjalla emocionet që në ditën e parë të jetës dhe deri tek e fundit. 14 shkurti, dita e të dashuruarve është...

NË DITËN E TË DASHURUARVE AKTIVITET MUZIKOR NË QENDRËN RINORE ARKA

Banda muzikore e “The Door” në kuadër të ditës së Shën Valentinit kanë organizuar ne qendren rinore Arka në Koplik për të performuar në ditën e dashurisë. Kjo bande...

Irma Libohova bën rrëfimin prekës: E parandjeva vetëm një ditë para…

Një mbrëmje dedikuar ikonës së muzikës shqiptare ka qenë kjo puntata e djeshme e emisionit “Soiree” me Jonida Shehun.   Për të kujtuar dhe për të dëgjuar muzikën e saj të...

Kush ishte Luçije Ndoja, infermierja shkodrane heroinë që u nda nga jeta e vetmuar

Luçije Ndoja, nuk është një emër i panjohur për shkodranët. E ndarë nga jeta në vitin 1996, infermierja her oinë e spitalit të Shkodrës, e vlerësuar nga bashkia e këtij...

Nën tingujt e këngëve të saj, përcillet për në banesën e fundit legjenda Nexhmije...

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, kanë përfunduar homazhet për nder të Nexhmije Pagarushës, ndërsa trupi i pa jetë i këngëtares kosovare po përcillet për në banesën e fundit.   Arkicoli do...

SOT KA DITELINDJEN FREDERIK NDOCI, URIMI QE I BEN ALISA

Diten e sotme kengetari i njohur shkodran dhe jo vetem feston ditelindjen e tij dhe natyrshem urimet jane nga me te ndryshmet nga te gjith e aq me teper...

Te fundit

Shihni ku përfundojnë sapunët e përdorur në hotele ndaj kujdes… edhe vetëm një herë

Cdo dite neper hotele te ndryshme hidhen poshte sasi temedha sapunesh te perdorur e te lene pergjysem nga klientet. Por nuk ndodh e njejta...

Momentet e sikletshme, si i “tradhtuan” veshjet VIP-at (FOTO)

Nuk janë të pakta rastet kur personazhet e njohur kanë pësuar “aksidente” me veshjet. Që nga këputja e një kopse apo grisja e pantallonave...

“Përdoreni” trurin: Në ciIën drejtim lëviz kaIi? Është duke shkuar apo ardhur?

Një provë tjetër e trurit që do t’ju bëjë të mendoni mirë falë këtij iluzioni interesant optik.   Asnjë detaj në lidhje me kalin ose kalëruesinn...