Tershana, një gjigand i madh i muzikës në moshë të vogël

Artist që ngre lart vlerat e kombit. Elitar i muzikës që e jetoi jetën e tij gjithnjë nëpër shtëpizat e qiraxhinjve e vdi.q duke realizuar ëndërrën që ja kishin...

Darka e Edi Ramës me Nexhmije Hoxhën. Çfarë i tha gruaja e diktatorit për...

Pak kohë para ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste, ish-shefja e Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste dhe e veja e diktatorit Hoxha, është takuar me Edi Ramën, i tha Politiko...

Zbulohet dokumenti/ Testamenti pasuror i Enver Hoxhës, si ja mbajti të fshehur Nexhmija

Publikohen disa dokumenta të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtëme në Tiranë të cilat prej vitesh janë mbajtur “Tepër sekret”, ku bëhet fjalë për...

Kush e priti te dera? Pamje të rralla, momenti kur Nexhmije Hoxha u lirua...

Nexhmije Hoxha, gruaja e dik tatorit Enver Hoxha ndë rroi j etë sot në moshën 99-vjeçare në shtëpinë e saj në Laprakë.   Ndërkaq ne sjellim në vëmendje një video të...

Fshatrat e panjohur shqiptare në zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë – Gjurmë Shqiptare

Si mbulohet ekzistenca e disa fshatrave shekullorë shqiptarë pak km nga Beogradi në Serbi? Përse për ta nuk flitet kurrë?   Kamerat shqiptare hyjnë për herë të parë në keto fshatra....

Dita e petllave ose ndryshe Dita e bijave.

Kjo dite e shenjtë vjen e trashigume prej 2000 vjetve ma parë. Në kalendarin biblik njihet me termin Dita e t'lidhnave, pra dita kur lidhet moti deri në ardhjen...

20 shkurt 1991, Fotot e rralla që dëshmojnë rënien e diktaturës

Pas një varg ngjarjesh që ishin shënuar në qytete të ndryshme të Shqipërisë, gjatë vitit 1990, me karakter protestues kundër regjimit komunist, protestat studentore, nisur më 8 dhjetor 1990, shënuan...

I paharruari Çesk Zadeja

Çesk Zadeja lindi më 8 qershor të vitit 1927 në Shkodër, dhe vdiq më 15 gusht të vitin 1997 në Romë. Mësimet e para i mori në vendin e...

Aktori i madh i humorit GJOSHO VASIJA

Kush nuk e mban mend humoristin elegant shkodran, parodistin e kupletistin e mrekullueshëm me kitarrë, imituesin e jashtëzakonshëm të disa zërave brenda të njëjtit kuplet, Gjosho Vasinë? Për shumë...

Aktorja shkodrane Shpresa Garuci

Shpresa Garuci (1952). Aktore. Lindi në 8 dhjetor. Në klasën e 8-të është kthyer në Shkodër ku dhe filloj shkollën pedagogjike. Ka marrë pjesë jo vetëm me shkollën që...

Te fundit

Batuta e kryeministrit për investimet: Ne jemi ‘atdheu i Shën Thomait’, po nuk prekëm,...

Kryeministri Edi Rama akuzoi qeverinë e kaluar për projektet infrastukturore të cilat i konsideroi “të lëna rrugëve” dhe të ndërtuara pa leje. Akuzën e...

Jonida s’po kalon dot kohë vetëm me Besnikun, përveç vajzës ka një tjetër të...

Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë vitin që lamë pas dhe më 18 qershor të 2020 u bënë prindër...

Gjeni ekuacionin që po çmend rrjetet sociale!

Lojërat vizuale rrisin aftësinë për të vërejtur detaje të vogla, ose me fjalë më të thjeshta, fuqinë tonë të vëzhgimit.   Në ju sjellim një ekuacion...