Histori të pathëna, si Fatos Nano injoronte haptazi Nexhmije Hoxhën dhe e quante b…

Fatos Nano ishte prodhim i “shkollës” së drejtuar nga Nexhmije Hoxha, por pas demokracisë kjo nuk e pengoi atë që të refuzonte të takohej me të venë e diktatorit....

Pse në Shqipërinë gratë ecnin gjithmonë pas burrave? Zbuloni se çfarë kuptohej nga kjo...

Në çdo shoqëri tradicionale apo moderne, qarkullojnë modele sjelljesh, të cilat simbolikisht interpretohen me konotacione negative, herë-herë përçmuese, por që kryejnë funskione të rëndësishme për mirëfunksionimin e shoqërisë. Për shembull,...

Tinka Kurti, aktorja që shenjtëroi nënën në artin skenik shqiptar

Megjithëse ka lindur në Sarajevë më 17 dhjetor 1932, ajo është shprehur se: “Unë jam aktore e Shkodrës. Atje kam dashurinë e dhimbjen, mallin dhe pengjet e mia”. Në...

Eja eja lule borë”, një krenari shkodrane për të gjithë shqiptarët

E shkruar në vitin 1946 nga poeti shkodran Zef Pali dhe e kompozuar nga Simon Gjoni, kënga “Eja, eja lule borë” mbetet ndër këngët më të bukura shqiptare. Një këngë...

Deti e nxori në Shkodër, por mjeshtëria e tij mori dhenë

Një nga të veçantat e Shkodrës, që e dallon atë nga shumë qytete të tjera shqiptare, është ajo e qëndrimit aty të shumë të huajve që e shkelën si...

Mjeku shkodran me përmasa evropiane

Që të ishe një doktor i njohur në Shkodër, duhet të ishe shumë i zoti ose të kishe ndonjë veçanti, si për shembull rasti i doktor Naraçit i cili...

Çka e cila është Shkodra?

Shkodra është një qytet mijëravjeçar për të cilin është folur e flitet shumë. Po të mos ishte ky qytet, nuk do kishim Marubin, Idromenon, Jakovën, Kuritn, Mjedën, Vasën, Fishtën,...

Pazari i vjetër madhështor ‘alla shkodran’

Pazari i vjetër në Shkodër, në kohën e lulëzimit të tij një sipërfaqe që nxinte mbi 10 000 vetë, ata që punonin dhe blerësit. Pazari, i shtrirë në 1.8...

Koronavirusi, prezent që në vitin 1964 por kishte pak njohuri

Kur June Almeida u zhyt në mikroskopin e saj elektronik në vitin 1964, ajo do të vinte re një pikë gri të rrumbullakët të mbuluar me hala të vogla....

VIDEO E RRALLË/ 15 prill 1979, termeti që zgjoi frikshëm Shkodrën, në kujtesën e...

Atë të dielë prilli të vitit 1979 shumica e njerëzve krejt të shkujdesur ose po pinin kafe-në e mëngjesit ose vazhdonin të flinin ende në shtretërit e tyre. Ishte...

Te fundit

Batuta e kryeministrit për investimet: Ne jemi ‘atdheu i Shën Thomait’, po nuk prekëm,...

Kryeministri Edi Rama akuzoi qeverinë e kaluar për projektet infrastukturore të cilat i konsideroi “të lëna rrugëve” dhe të ndërtuara pa leje. Akuzën e...

Jonida s’po kalon dot kohë vetëm me Besnikun, përveç vajzës ka një tjetër të...

Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë vitin që lamë pas dhe më 18 qershor të 2020 u bënë prindër...

Gjeni ekuacionin që po çmend rrjetet sociale!

Lojërat vizuale rrisin aftësinë për të vërejtur detaje të vogla, ose me fjalë më të thjeshta, fuqinë tonë të vëzhgimit.   Në ju sjellim një ekuacion...