FOTOT e rralla: Malësorët luftojnë krah fashistëve kundër grekëve

Vilibald Koleger (1910-1943), lindur në Grac të Austrisë, ishte një publicist austriak i kohës naziste. Libri i tij i vetëm, Albaniens Wiedergeburt (Rilindja e Shqipërisë), Vjenë 1942, ishte një vepër propagandistike në mbështetje të...

Shqipëria e trishtë e 1990-ës dhe ëndrra për t’u kthyer në Zvicrën e Ballkanit

Këto foto janë bërë nga akademiku dhe fotografi austriak Robert Pichler. Ato tregojnë Shqipërinë e 1990-s. Fotot janë ekspozuar te ekspozita “Kthim në kohë – Shqipëria e viteve 90-të”. Vetë ai kujton...

Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër...

Trevat tona shqiptare e kanë të shkruar historinë e tyre shqip dhe mbartin pasuri të mëdha natyrore. Por sa dimë për trevat tona shqiptare në Malin e Zi? Sa dimë...

Gënjeshtra që ngjall urrejtje

Nga Marin Mema Kryemurgesha serbe, ”Nënë” Makarija, udhëheqëse e manastirit të Sokolicës që gjendet afër fshatit Boletin dhe kullës së heroit Isa Boletini, paska thënë, siç raportojnë mjaft media, se shqiptarët...

Betimet, pse ishin të detyrueshme për burrat shqiptarë?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare funksiononin disa norma kulturore kanunore që detyronin çdo burrë në moshën e përdorimit të armëve të bënte be, të vëzhgonte një proces betimi ose të...

11 Shtator 1498, kryengritësit antiosmanë çliruan Lezhën, nipi i Skënderbeut u thirr në drejtim

Në Lezhë dhe rrethinat e saj, më 11 Shtator 1498, shpërtheu një kryengritje antiosmane, që çoi në çlirimin e qytetit të lashtë, rrugët e Shkodrës dhe Dukagjinit u prenë...

Ndoc Gjetja, njeriu i përkorë, poeti i shëmbëllimeve delikate dhe zëri i kumbimit të...

Nga Albert Vataj Mes Shkodrës dhe Lezhës u ngjiz ky zë kumtues i poezisë, kjo qëndresë e një ngadhnjimtari të pashoq. Ai njeri i përkorë e mrujti brenda jehonës së...

E rrallë. Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një varg llampash me ngjyra...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Die Presse: Shkodra – një qytet që po ngrihet përsëri

Xhamitë janë të hapura për të gjithë njerëzit. Karrocat, makinat dhe çiklistët ndajnë të njëjtat rrugë. Shkodra është një qytet i qetë në Shqipëri. Ndoshta sepse historia ishte kaq...

Pse dhe kur festohet viti i ri?

Zakoni i shënimit të fillimit të Vitit të Ri daton që 4.000 vjet më parë dhe ka rrënjët e tij në Babiloninë e lashtë në Mesopotami. Dielli si hyni i...

Te fundit

Batuta e kryeministrit për investimet: Ne jemi ‘atdheu i Shën Thomait’, po nuk prekëm,...

Kryeministri Edi Rama akuzoi qeverinë e kaluar për projektet infrastukturore të cilat i konsideroi “të lëna rrugëve” dhe të ndërtuara pa leje. Akuzën e...

Jonida s’po kalon dot kohë vetëm me Besnikun, përveç vajzës ka një tjetër të...

Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë vitin që lamë pas dhe më 18 qershor të 2020 u bënë prindër...

Gjeni ekuacionin që po çmend rrjetet sociale!

Lojërat vizuale rrisin aftësinë për të vërejtur detaje të vogla, ose me fjalë më të thjeshta, fuqinë tonë të vëzhgimit.   Në ju sjellim një ekuacion...