XHAMIA E PLUMBIT DHE NDËRTIMI I SAJ ME PLUMBIN E MARRE NGA KISHA E...

KISHA E SHËN KRYQES NË GUSHTË DHE XHAMIA E PLUMBIT NË SHKODËR Fshati Gushte ndodhet ballëpërballë Komanit dhe nën vrojtimin e drejtpërdrejtë të Kalasë së Dalmacës në vijë ajrore 2.4...

Gjurmë Shqiptare/Qyteti i lashtë ku u zbulua emërtimi SHQIPTAR

Një qytet i vjetër, i jashtëzakonshëm… Të gjithë donin ta zotëronin…   Pikërisht këtu dokumentohet për herë të parë zyrtarisht edhe emërtimi shqiptar. Cila është historia e këtij vendi ? Ku...

Marie Logoreci (1920-1988)

Marie Logoreci (1920-1988). Aktore e teatrit. Lindi ne Shkoder, me 23 shtator. Qyshn ga viti 1940 u aktivizua fillimisht si kengetare dhe me pas ne grupet amatore teatrore. Me...

Rezana Celiku rrëfen arsyen e pazakontë : Ja cili ishte shkaku që më larguan...

Pas një periudhe të shkurtër si prezantuese e programacionit në TVSh, ju u shkëputët nga televizioni, cila qe arsyeja? Ika nga televizioni për shkak të një inc identi. Shkoja çdo...

U shpenzuan miliarda lekë për ta ndërtuar, njihuni me qytetin nëntokësor në Shqipëri

Në një lokal në qytetin e Kukësit ndodhen një palë shkallë, të cilat në pamje të parë duket sikur nuk kanë asnjë funksion. Por nuk është kështu. E themi këtë,...

Mimika Luca tregon jetën e bukur me Ndrek Lucën

Pavarësisht se edhe ajo vetë ka një karrierë të gjatë, nuk reshti së foluri në “Pasdite në Top Channel” për të shoqin, aktorin Ndrek Luca. Na tregoi edhe një histori...

‘Nëna e Skënderbeut me origjinë serbe’/ His toriani reagon pas deklaratës së bujshme: Shp...

Historiani dhe ish-ministri Paskal Milo ka reaguar në një interviste sesi qendra e vërteta e deklaratave të tij në lidhje me origjinën e nënës së Skënderbeut. Milo shpjegon se ajo...

Misteri i Kishës së Laçit/ Si u paralizuan 32 ushtarët që shkuan ta shembnin...

Kisha e Lajçit në Shqipëri ka një mister brenda historisë së saj, ku jo rrallëherë është komentuar edhe nga studius të huaj. Kjo kishë për herë të parë është shembur...

Kur Enveri përkulej para talentit të Robert Ndrenikës dhe Mirush Kabashit

Dashnor Kaloçi – Dokumenti që po publikojmë në këtë shkrim është një procesverbal i një mbledhje të sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së të vitit 1979, të cilën e...

Ylli mbi yjet që la gjurmë në qiellin shqiptar

Luk Kaçaj u lind më 19 korrik të vitit 1926, në Bajzë të Malësisë së Madhe dhe vdiq më 7 shtator 2001, në Laç. Shkollën fillore dhe të mesme...

Te fundit

Batuta e kryeministrit për investimet: Ne jemi ‘atdheu i Shën Thomait’, po nuk prekëm,...

Kryeministri Edi Rama akuzoi qeverinë e kaluar për projektet infrastukturore të cilat i konsideroi “të lëna rrugëve” dhe të ndërtuara pa leje. Akuzën e...

Jonida s’po kalon dot kohë vetëm me Besnikun, përveç vajzës ka një tjetër të...

Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë vitin që lamë pas dhe më 18 qershor të 2020 u bënë prindër...

Gjeni ekuacionin që po çmend rrjetet sociale!

Lojërat vizuale rrisin aftësinë për të vërejtur detaje të vogla, ose me fjalë më të thjeshta, fuqinë tonë të vëzhgimit.   Në ju sjellim një ekuacion...