Shtatë mrekullitë e botës antike: Cilat ishin, dhe çfarë ndodhi me to?

Shtatë Mrekullitë e Botës së Lashtë, mund të vlerësohen secila si arritje mahnitëse arkitektonike, apo si mrekulli të imagjinatës dhe inxhinierisë njerëzore. Por së bashku, ato formojnë një guidë...

Më keq se Sudja/ Nëna e Enver Hoxhës u ka dhënë para me fajde...

Shpallje-Ankandi, për interesa të kreditores Gjylo Hoxha   Zyra e Përmbarimit në Gjirokastër, me Nr. 157/34/ D. C., bën “Shpallje – Ankandi” në gazeta “Vatra” e datës 30 gusht 1934 dhe...

Ditari sekret i Enver Hoxhës

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku ndodhet edhe ditari i Enver Hoxhës, i cili ka mbajtur...

Marin Mema bën zbulimin e madh: Ky është fshati në Greqi ku gjuha shqipe...

  Shqiptarët autoktonë të një fshati në Greqi pranojnë traditat e tyre shqiptare, gjuhën, muzikën, trashëgiminë brez pas brezi nga të parët e tyre… Fshati shqiptar ku është e ndaluar të...

Ia tha Enverit përballë dhe e pésoi me ekzékutimin drámatik: Ti po vrét intelektualët,...

Sabiha Kasimati, pedagogia dhe intelektualja e guximshme që i tha perballë Enver Hoxhës të vërtetën tronditëse “Kam ardhur të të them se ti po vret gjithë intelektualët. Dua të të...

Historia e mikpritjes ne Theth

Historia e Thethit si pike turistike fillon qe ne vitin e larget 1890 me grupet e ndryshme te organizuara nga prifterijte Franceskane qe vizitonin Thethin ne brendesi te misionit...

Gazetari anglez pyeti Fishtën se pse shqiptarët janë hajdutë, kjo ishte përgjigjja brilante e...

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin 1934, një gazetar anglez i drejton At Gjergj Fishtes këtë pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht: “Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë...

Shkodrania Liljana Kalleshi, artistja brilante që bëri historinë në akrobaci….

Lili e filloi aktivitetin e saj artistik që në moshën 9 vjeçare si akrobate amatore në Estradën Profesioniste të Shkodrës. Emërohet profesioniste në vitin 1967 kur ishte vetëm 17 vjeçe....

Marin Mema bën zbulimin e madh që e ndryshon historinë e shqiptarëve (video)

Mure të vjetra, shpella të pikturuara, esh tra të lashta, një qytet mis terioz…   Our story is what it is': 7 years later, Marin Mema recalls the ...   Një vend i...

Gazetarja e TVSH, Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua...

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja...

Te fundit

Cikloni ‘Ianos’ go det fuqishëm Greqinë, dy të vdekur, njëri prej tyre një fermer...

Është shënuar vi ktima e dytë nga cikloni mesdhetar “Ianos”, i cili po godet shumë zona të Greqisë. Pak më parë u raportua për një...

Nuk kemi asnjë kafshatë bukë, s’ hyjmë dot na shtëpi, kemi…

Nje histori e trishte eshte paraqitur diten e djeshme ne emisionin Pa Gjurme ne televizonin Report Tv. Per me shume ndiqni videon https://youtu.be/vKP0xn9eqa0

Të famshëm dhe me lek/ Këta janë vipat shqiptarë që janë kapur duke marrë...

Pavarësisht se kanë shumë para të përfituara nga këngët e tyre apo nga bizneset, ka disa të famshme që kursejnë në të blerë. Mund të...