Aksidentohet rëndë çifti shqiptar në Itali, makina kthehet përmbys

Një aksident i rëndë ka ndodhur këtë pasdite në qytetin italian të Peruxhias, atje ku një çifti shqiptar si pasojë e aksidentit ndodhet në rrezik serioz për jetën. Makina e...

Ja kush ishte Nënë Tereza: Jeta e humanistes shqiptare

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e...

A na bën mirë gjumi i drekës(në zheg)?! Ja çfarë thonë shkencëtarët

Gjumi i pasdites pushon trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës, ka dëshmuar një hulumtim i ri. Mirëpo, ky studim në fakt vërteton se është e dobishme të flihet, por jo...

Muzeu Marubi kujton punën e fotografit Angjelin Nenshati me ekspozitë

Muzeu Marubi, në ekspozitën e radhës do të sjellë një retrospektive kushtuar punës së fotografit Angjelin Nenshati (Shkodër,1929 –2008), shkruan KultPlus. Ekspozita |Angjelin Nenshati: Dëshmitar mes dy kohëve”, vjen si...

Fëmijët që kalojnë shumë kohë me babin? Ata bëhen më të mençur

Fëmijët që kalojnë më shumë kohë me baballarët e tyre rriten më mirë. Ky është rezultat i një studimi të kryer nga një ekip hulumtuesish britanikë nga tre universitete...

111-vjeçarja që fitoi shtetësinë amerikane të firmosur nga Presidenti Ford.

Mrika Mrnaçaj, ishte 110-vjeçare, kur, në vitin 1974, mbërriti në SHBA dhe kërkoi strehim politik për të jetuar në liri. Në vendin që kishte lënë pas mbretëronin frika, kërcënimi,...

OSHEE faturë 20-milionëshe, për abonentin që s’ka hyrë ende në shtëpi

Çuditë shqiptare nuk kanë të sosur. Pa hyrë në shtëpinë e re, qytetarit i vjen një faturë e energjisë elektrike me vlerë prej gati 20 milionë lekësh. Jako Blani me...

Parku Kombëtar i Thethit (foto, histori)

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Nr. 96, datë 21.11.1966, zona malore e Thethit, me sipërfaqe 2630 ha, nga e cila 1680 ha pyje dhe pjesa tjetër kullota dhe...

A janë shqiptarët aq të vjetër sa mendojnë ata? Ja citimet e të huajve…

Maurico Druon, sekretar i Akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga...

Shkodra

  Gjithashtu mund te na ndiqni ne instagram ne shkoder_alb

Te fundit

Pas gjashtë vjetësh martesë merr vesh se bashkëshorti ishte i martuar edhe me 3...

Mary Turner Thomson mbeti e zhgënjyer kur zbuloi se bashkëshorti i saj, me të cilin mendonte se do të kalonte gjithë jetën, ishte bigamist...

Nuk janë binjake, por nënë dhe bijë: 10 raste vështirë që mund t’i dalloni

Duken si binjake, por në fakt janë të gjitha nënë dhe bijë ndërmjet vete. BrightSide ka sjellë disa foto interesante, ku vështirë të kuptoni...

Alma Çupi kallëzon Blendi Fevziun në SPAK: Turp i madh, më ka vjēdhur emisionin

Gazetarja shumë e njohur, autorja e emisionit “Histori Shqiptare”, në televizionin e shumëfamshëm “Klan”, Alma Çupi, u paraqit sot në orën 12:00, në dyert...