Antan Metaj, drejtues bordi i Kompanisë REG në Katar foli sot në një lidhje direkte në emisionin “Opinion”. Ai aktualisht tha se po punonte si vullnetar në Hamad Hospital në Doha. Metaj deklaroi do të siguronte për Shqipërinë 7 respiratorë...
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, jep sërish lajm të mirë nga Spitali i Infektivit, ku po kurohen të infektuarit me koronavirusi.   Ministrja thekson se gjatë 24 orëve të fundit, kanë arritur të fitojnë betejën me koronavirusin 23 pacientë.   “🟢Lajm i mirë,...
COVID-19 ka ‘paralizuar’ vendin, shqiptarët janë të izoluar në banesat e tyre, dhe janë të paktë ata që shkojnë në punë.   Dy ditë më parë, kryeministri Edi Rama publikoi masat e reja për COVID-19 dhe deklaroi se orari i qytetarëve...
Një prej familjeve ku Veliaj dërgoi sot ndihma ushqimore në Kombinat ishte dhe familja e Zyfe Berishës.   Nisur edhe nga mbiemri, kryebashkiaku Veliaj theksoi se ai nuk është problem, pasi të gjithë do të ndihmohen nga Bashkia e Tiranës.   Më poshtë...
Mjeku i njohur Pëllumb Pipero shprehet se në mendimin e tij se kurba e koronavirusit në Shqipëri ka arritur kulmin javën që sapo kaloi dhe në fund të kësaj jave do të fillojë rënia graduale e epidemisë.   “Praktikisht java që...
Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, ka reaguar në lidhje me deklaratat e mëhershme të ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, për situatën e tregjeve në 'kryeqytetin e veriut'.   Në një lidhje direkte për gazetarin Sokol Balla, Ademi tha se...
Policia Italiane bllokon në disa farmaci në Itali sheitjen e një xheli dezinfektant që prodhohet në Shqipëri.   Aksioni është kryer ditën e sotme në disa farmaci të Milanos, ku është bllokuar shitja e dy markave të ndryshme të xhelit dezinfektant,...
“Emerging Europe” shkruan se Shqipëria ka arritur të mbajë në minimum numrin e personave të infektuar nga COVID-19, dhe kjo për shkak të masave të rrepta të aplikuara për parandalimin e përhapjes qarkullimin e njerëzve. “Emerging Europe” analizon të dhënat...
Personi që ka marrë përsipër të paguajë të gjitha shpenzimet për 27 shqiptarët që u strehuan në një hotel në Korçë, është Lazim Destani. Dosja.al, ka mësuar se filantropi nga Tetova, babai i aktorit mjaft të njohur, Blerim Destani, do...
Këngëtari i muzikës popullore Bujar Qamili që prej ditësh është izoluar bashkë me familjarët e tij, ka treguar situtën që po përjeton Shkodra, e konsideruar si ‘vatra e nxehtë’ e koronavirusit. Në një lidhje me Skype, me emisionin “Vizioni...

Te fundit

VIdeo, Gruaja i prish mësimin online mësuesit, futet në dhomë pa rroba

Pas situatës së krijuar nga koronavirusi, shumë shtete po zhvillojnë procesin mësimor në platformën online.   Mësuesit lidhen me studentët përmes platfomave të ndryshme me video...

Heronjtë dalin në kohë lu fte/ Kartmonedhat shqiptare me portretet e Piperos dhe Kalos

Mjekët janë kthyer në “qendrën e botës”, që prej shpërthimit në botë të koronavirusit. Kështu ka ndodhur edhe me mjekët shqiptarë të spitalit infektiv që...

Shqiptarët me fat? Shtetet që kanë aplikuar vaksinën e tuberkulozit janë 6 herë më...

Vendet që kanë praktikuar ndërvite vaksinën e tuberkulozit janë 6 herë më pak të rre zikuara nga koronavirusi. Vaksina Bacillus Calmette-Guérin (BCG) u shpik një...