I pastrehu bën gjestin e rrallë. Gjen portofol, njofton të zotin pedagog artesh

Marini është pedagog pianoje në Universitetin e Arteve në Tiranë, ndërsa Ismeti mbledh shishe dhe kanaçe mes mbeturinave. Të dy burrat i lidhi bashkë së fundmi, një portofol. “Po mblidhja...

Fruti i rrallë shitet për më shumë se 1 milion lekë për kokërr

Një varietet i rrallë i frutit durian po bën bujë në Indonezi pasi po shitet për $1,000 për kokërr, më shumë se tre rroga mesatare atje. Varieteti i ashtuquajtur “J-Queen”...

Të gjithë drejtuesit kryesorë në BE, në një zë kundër Macron: Reagime të ashpra...

Debati për hapjen ose jo të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut, siç pohuan vetë liderët, ishte i gjatë dhe shpesh herë edhe i ndezur, por...

TË HUAJT SHPENZIME REKORD NË SHQIPËRI, POR JA SA LANË JASHTË SHQIPTARËT

Si turistët e huaj në Shqipëri, ashtu dhe shqiptarët jashtë, kanë shpenzuar më shumë në gjashtë muajt e parë të këtij viti. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, shpenzimet e...

Censusi i 1901 në Itali, në 47 komuna flitej shqip, jetonin 250 mijë shqiptarë

Aurenc Bebja Shkrimi në gjuhën frënge i gjeografit Charles Rabot « Numërimi i popullsisë që flet shqip, frengjisht, greqisht, sllovenisht dhe gjermanisht në mbretërinë e Italisë », 1903 – i mbështetur po ashtu në punën...

Koronavirusi, merr pagën e Qeverisë por nuk e pranon: Dyqani im ka qenë hapur

Pronari i një dyqani pajisjesh në Paliano të Frosinone, Itali, mori një bonus prej 600 euro nga dekreti i qeverisë “Cura Italia” në kuadër të emergjencës së koronavirusit, por...

FOTO e fundit e tij tregon se si SIDA e shkatërroi Freddie Mercury

Ai do të mbahet mend përgjithmonë për vokalin dhe energjinë e tij të fortë, e cila lëvizi kufijtë dhe ia hapi rrugën në muzikë. Këngëtari Freddie Mercury vdiq pasi diag...

Përralla e Lev Tolstoit: Gjyshi plak dhe nipi

Shumë shpesh ne zemërohemi kur diçka shkon keq dhe madje qortojmë fort njerëzit me të cilët jemi të zemëruar. Por rrallëherë mendojmë për faktin se mund ta gjejmë veten...

Pija “magjike” që kthen flokët e thinjura në ngjyrë natyrale

Flokët e thinjur në një periudhë të caktuar të jetës janë dhe më të dukshmet dhe të pranishme te të gjithë. Shumë nga ne e kanë të pamundur të...

“Mirupafshim Shqipëri, unë po iki!”, shkrimi rrëqethës i pedagoges shqiptare: Do më mungosh shumë,...

Silvana Begaj, një e re shqiptare, e cila punon si asistent/pedagoge në Universitetin e Gavle në Suedi, ka publikuar në rrjetet sociale një shkrim rrëqethës. “Mirupafshim Shqipëri, unë po iki”,...

Te fundit

U fotografua rrugëve të Prishtinës edhe pse ishte me Covid-19, Eliza Hoxha, tregon pse...

Këngëtarja e njohur kosovare Eliza Hoxha ka reaguar pas fotografive, që u publikuan në rrjetet sociale, ku pretendohej se ajo ka thyer karantinën.   Për këto...

Bëri dasmë në kohën e koronavirusit, Rama i bën shqiptarit atë që nuk e...

Një 39-vjeçar në Durrës është vënë në pra nga nga pol icia pasi njoftohet që të ketë organizuar në lokalin e tij një dasmë,...

U dashurua me të kur ishte 16 vjeçe, ja kush është burri i vajzës...

Deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari la jetën në Amerikë, për të vijuar misionin që la pas i ati, Azem Hajdari në politikën shqiptare.   Rudina...