Përse ditët me diell na bëjnë të lumtur? Ja çfarë thotë studimi…

Dielli ka qenë gjithmonë i lidhur me lumturinë dhe efektet e ngritjes së humorit. Sipas një studimi të bërë kohët e fundit, Unviersiteti Brigam Jang ka arritur në konkluzionin...

Nëse keni këto shenja vuani nga kjo sëmundje

Diabeti është një gjendje serioze që mund të shkaktojë komplikacione të rënda si sëmundja e arteries koronare (CAD), nëse nuk trajtohet si duhet.   Por, mbi 1/3prej jush, as nuk e...

Le Temps 1914/ Telegrami drejtuar Princ Vidit: Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim që qyteti i tyre (djep...

Nën statujën e Gjergj Kastrioti Skenderbeu në Romë shkruhet…

Nën statujën e Gjergj Kastrioti Skenderbeu në Romë shkruhet   “Roma përkujton 500 vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeut, mbrojtësit të Qytetërimit Perëndimor”

E dini pse në Shqipëri përdoret “lek i ri dhe lek i vjetër”? Ja...

Seria e kartëmonedhave të emetuara në vitin 1964, i ashtuquajturi “Leku i ri”. Më 16 gusht 1965, në bazë të dekretit nr. 4028, datë 14.07.1965, filloi këmbimi i monedhës...

FILLON PUNA NË RRUGËN MJEDË – KAÇ

Ishte nje nga segmentet me te veshtira në territorin e Bashkisë Vau Dejës, I amortizuar prej vitesh, ndërkohe që apeli I drejtuesve të mjeteve ka qënë I vazhdueshëm për...

RRUGA QË MUND TË REDUKTONTE TRAFIKUN

Nuk janë më shumë se 200 metër rrugë, e cila mund të kishte reduktuar numrin e madh të automjeteve që dalin nga qyteti i Shkodrës. Po flasim për rrygën...

RRËFIMI I TË RIUT SHKODRAN: DROGA DASHURI, URREJTJE, SHKATËRRIM

Ky është Riad Celufaj dhe fjalët që tha janë historia e jetës së tij. 24 vjeçari nga Shkodra tregon dashurinë dhe luftën me drogën, betejë që herë e ka...

ERJON VUCAJ PREZANTOHET TEK FC DRITA NË KOSOVË

Pas një rrugëtimitek Vllaznia të cilën e mbylli me marrëveshje futbollisti shkodran Erjon Vucaj vendosi të vijonte rrugëtimin e tij por jo me skuadrën kuqeblu. Fillimisht kaloi në formën...

MIRATOHET RESTAURIMI I KALASË SË ROZAFËS

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për: “Ndërhyrje restauruese në Kalanë e Shkodrës”. Projekti i hartuar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Shkodër parashikon ndërhyrje konservuese dhe restauruese...

LIDHU ME NE

70,373FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Lojërat Olimpike 2018, Meta i dorëzon flamurin kombëtar boksieres shkodrane Elsidita Selaj

Lojërat Olimpike Rinore për vitin 2018, do të mbahen në Argjentinë dhe pjesë e këtij evenimenti sportiv do të jetë edhe Shqipëria me përfaqësuesit...

Vllaznia fiton 2-0 ndaj Dinamos dhe kryeson e vetme renditjen

Vllaznia mund edhe Dinamon dhe pas javes se trete te kampionatit udheheq e vetme renditjen e grupit A te kategorise se pare. Kuqeblute kane...

SHPENZIMET PËR ARSIMIN, GATI 1/3 FINANCOHET NGA FAMILJET SHQIPTARE

Vitin e kaluar, sektori i arsimit u financua në 3.1% të PBB, teksa pritet që financimi të jetë po në këtë nivel edhe këtë...