Në periudha të ndryshme të vitit, njerëzit rrezikojnë që të sëmuren nga gripi, i ftohti dhe të kenë kollë. Zakonisht rendet drejt ilaçeve, por më poshtë sjellim 8 kura natyrale, për të luftuar gripin, të ftohtin dhe kollën:

 

-Nëse keni dhimbje të fytit, merrni një lugë limon, së cilës duhet ti shtoni një majë kripe dhe piper të zi.

 

-Nëse keni hundët e zënë, përzieni në sasi të barabarta të piper të zi, kanellë dhe qimnon. Këtë përzierje nuhateni për 5 minuta.

 

-Gurët në tëmth eliminohen lehtësisht duke përzier lëng limoni dhe vaj ulliri.

 

-Nëse keni bajame, bëni gargarë me lëng limoni dhe tretësirë ​​kripe.

 

-Piperi i zi dhe uji, me disa pika lëng limoni të freskët, mund të lehtësojnë të përzierat, nëse i konsumoni të përzierë.

 

-Sulmet e astmës mund të lehtësohen me piper të zi. Përzieni 10 kokrra piper të zi me karafil, 2 të verdha veze, 15 gjethe borziloku dhe ujë të valuar. Lëreni të pushojë për 15 minuta, pastaj shtoni një lugë çaji me mjaltë dhe konsumojeni.

 

-Vaji i ullirit dhe piperi i zi mund të eliminojnë dhimbjen e dhëmbit.

 

-Kripa, lëngu i limonit dhe piperi i zi mund të përdoren për të trajtuar kollën dhe gripin.