Këngëtarja me origjinë shqiptare Rita Ora është duke pushuar në një prej resorteve më të shtrenjta të Korfuzit. Rita nuk ka nguruar të postojë foto nga ambienti fantastik ku ndodhet e sigurisht mediat greke nuk mund të mos e komentonin ardhjen e saj në vend.

Media greke “Protothema” e ka renditur lajmin e ardhjes së Ritës në Greqi si të katërtin më të rendësishëm në faqe, ndërsa gjatë raportimit nuk e kanë përmendur faktin se ajo është shqiptare.

Megjithatë, shumë prej komentuesve janë fokusuar pikërisht këtu duke theksuar se Rita Ora dhe Dua Lipa janë dy këngëtare që i mëshojnë idesë se Shqipërisë Etnike.

” … Rita Ora – një tjetër yll i yllit pop britanik që lindi në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë në vitin 1990 – gjithashtu ka dalë në mbështetje të vendit që të shfaqet në Apple Maps, dhe në mbështetje të Dua Lipa.” – shkruan një komentues poshtë artikullit grek.