Duke filluar nga e premtja, vendi pritet të karakterizohet nga një mot i paqëndrueshëm. E shtuna dhe e diela do të jenë me reshje shiu në thuajse gjithë territorin.

Po ashtu, edhe temperaturat do të zbresin në disa gradë. Por java e ardhshme pritet të nisë me diell dhe e tillë do të vijojë për shumë ditë. Pranvera është karakterizuar shpesh me mot të paqëndrueshëm dhe temperatura të ulëta.

Madje deri vonë u regjistruan edhe reshje dëbore në disa zona