Disa vjet pasi lindi fëmija i saj i parë, Nina filloi të përjetonte vlera të çuditshme të presionit të gjakut.

Ndërsa ishte shtatzënë, ajo do të kishte preeklampsi, një gjendje e karakterizuar nga presioni i lartë i gjakut dhe proteina në urinë. Ajo gjithashtu kishte sindromën HELLP, një çrregullim i mëlçisë dhe qelizave të gjakut. Por të gjitha ato ndërlikime dukeshin se pastroheshin sapo ajo lindi djalin e saj.

 

Ajo ende kishte një monitor të tensionit të gjakut nga shtatzënia, kështu që kontrollonte periodikisht vlerat . Ajo mbante një ditar me shpresën për të identifikuar se çfarë mund ti shkaktonte. Nina ndryshoi dietën , por nuk mund të gjente një model. Pastaj erdhi shtatzënia e dytë, dhe bashkë me të edhe ndërlikimet e ngjashme, me simptoma që zbriten pas lindjes së së bijës.

 

Por shtatë vjet më parë kur vajza ishte 4 vjeç, presioni i gjakut përsëri filloi të rritet dhe më pas të kthehet në normalitet. Crregullimet po ndodhnin më shpesh dhe shoqëroheshin me dhimbje koke dhe disa simptoma të zakonshme të sulmit në zemër: dhimbje në gjoks, gulçim, dhimbje në nofull dhe krahun e majtë. Për pesë vjet, ajo shkoi në spital dhe iu nënshtrua testeve kur ndodhën simptomay. Sa herë që ajo thuhej se nuk ishte një sulm në zemër dhe dërgohej në shtëpi. Më në fund, një procedurë kateterizimi zbuloi se Nina kishte një defekt të lindur të lindur të diagnostikuar të quajtur urë miokardi, e cila është kur një pjesë e tuneleve të arteries koronare në muskujt e zemrës ndodhen në vend të jashtëm . Por mjekët thanë se urat e miokardit nuk u fajësuan për simptomat e zemrës.

 

Ajo mori ilaçe dhe mjeku i tha të gjurmonte leximet e presionit të gjakut. Pastaj erdhi një problem i ri. Presioni i gjakut ishte shumë i ulët.

 

“Unë kisha një kardiolog të më thoshte se unë isha një grua që punoja shumë dhe duhet të hiqja dorë nga puna”, tha ajo. Pasi kërkoi më shumë përgjigje, Nina iu nënshtrua një testi të ri. Ajo tregoi se kur tensioni rritej , ura e miokardit ngjishej , duke dëmtuar rrjedhën e gjakut në zemër me 50%. Megjithatë, një mjek tha që nuk ishte shkaku i simptomave të saj.

“Por unë nuk pranova ta besoj atë,” tha ajo.

 

 

Luftimet shëndetësore të Ninës po vështirësoheshin më shumë. Ndërsa ajo një herë u ngrit herët për tu ushtruar 5-6 herë në javë, tani ajo mezi mund të menaxhonte kërkesat e punës dhe fëmijëve. “Unë gjithmonë ndihesha e sëmurë dhe në shtrat,” tha ajo. Burri i saj, tha se ishte zhgënjyese të shihte luftën e saj. “50% e Ninës është si 200% e kujtdo tjetër, por ai person super i gjallë po fillonte të zvogëlohej,” tha ai. Ajo nuk kishte më energji.”

 

Një studim intensiv për përgjigje – përfshirë barërat e këqija përmes revistave mjekësore – përfundimisht e çoi atë të konsultohej me një specialist të enëve të gjakut. Pas tre ditësh testimi, Nina mësoi që enët e vogla të gjakut që degëzonin arteriet kryesore të saj kardiake ishin dëmtuar ndërsa ajo kishte preeklampsi dhe po i nënshtrohej spazmave që e penguan atë të marrë rrjedhjen e duhur të gjakut. Testimi gjithashtu tregoi se ato spazma po ndodhin në urën e miokardit, ishin duke shkaktuar që pjesa e arterieve të ngrihej brenda muskujve të zemrës kur ishte nën stres, një veprim që dëmtoi edhe muskulin e zemrës. “Më në fund u ndjeva sikur nuk isha çmendur,” tha Nina. Ajo iu nënshtrua një operacioni në zemër në gusht 2017 për të “zhveshur” urën e miokardit, duke e lëvizur atë jashtë muskulit të zemrës, në mënyrë që të mos mbyllej më.

 

“Unë kalova nga një mjek tek tjetri duke më thënë që nuk kisha ndonjë problem kardiak për operacionin e zemrës disa muaj më vonë,” tha Nina

 

Ajo vazhdon të rikuperohet, një proces që mjeku i tha se mund të zgjasë deri në gusht 2022. Ndërkohë, burri i saj është bërë më i përkushtuar për shëndetin e tij, duke humbur 30 kg përmes dietës së përmirësuar dhe ushtrimeve më shumë. Ky është një nga mesazhet që ajo pëlqen të ndajë, duke inkurajuar njerëzit të mbrojnë për shëndetin e tyre dhe të kërkojnë specialistë nëse është e nevojshme. “Bëni pyetje dhe bëni kërkimin tuaj,” tha ajo. “Pyesni mjekun nëse ka ndonjë mendim tjetër që ata kërkojnë nga specialistë të tjerë ose nëse ata e kanë paraqitur rastin tuaj në bordin mjekësor.”

 

Ndërtimi i besimit me mjekun gjithashtu është i rëndësishëm, tha Nina. “Nëse ndjeheni të nxituar, ose që mjeku nuk po ju dëgjon, gjeni një mjek tjetër,” tha ajo. “Askush nuk e njeh trupin tuaj si ju dhe nëse me të vërtetë mendoni se diçka nuk është në rregull, mos hiqni dorë duke kërkuar përgjigje.”