Moderatorja Alketa Vejsiu shkëlqeu me preantimin e saj në festivalin e Sanremo dhe kjo u pa dhe u aprovua nga të gjithë por deklarata e saj nuk është pritur aspak mirë nga prezantuesja e sportit Hygerta Sako.

 

Gjatë transmetimit të natës së tretë, para publikut dhe Amadeus Alketa u shpreh: ”Jam e lumtur që pas 50 viteve festivalin e RTSH-së e drejtoi një femër dhe ajo jam unë.”

 

Mirëpo Hygerta me anë të një Instastory iu kthye Alketës duke ironizuar deklaratën e saj. “Mirë që paskemi qenë të gjithë burra ne që kemi prezantuar festivalin e RTSH-së, po unë e paskam ngrënë keq, se paskam qenë burrë jo një, por plot katër herë”.