Esiela Karanxha, një prej viktimave të tërmetit, humbi jetën mëngjesin e 26 nëntorit. Ajo u gjet e pajetë në krahët e nënës së saj, Dienës, e cila pavarësisht se doli gjallë nga rrënojat, ndërroi jetë pak orë më pas.

 

Ndonëse kanë kaluar disa ditë nga tragjedia që u mori jetën 51 personave, dhimbja vazhdon të jetë e njëjtë. Mësuese, Eda Katroshi nëpërmjet një postimi në Facebook ka kujtuar mes lotësh Esielën dhe shkruan për vogëlushen fjalët më prekëse.

 

“Sot rifilluam jetën. Rifilluam aty ku e kishim lënë. Më rrethuan duart e vogëlushëve të mi. Nuk kishte gëzim më të madh kur u takuam. U perqafuam fort, u puthëm. Poooooor…. Ah kjo zemër dhe këta sy nuk guxuan të kthejnë shikimin e mjegulluar nga lotët drejt bankës tënde, e dashura Esielë. E ëmbla jonë Esielë. Cfarë tu thoja syve të lotuar të Jusrës që nuk e mbante dot ngashërimin.

 

Nuk duroi dot që ti u bëre engjëll me krahë për të na parë nga lart. Shokët dhe shoqet e patën të vështirë të të mos përmendnin. E zgjuara, e shkathëta, Esiela jonë. Do të të kujtojmë gjithmonë. Do të mbetesh një vogëlushe e mrekullueshme për të gjithë grupin tonë të klasës së tretë. U prehsh e qetë pranë prindërve të tu”, shkruan Katroshi, mësuese në shkollën 9 vjeçare “Marie Kaçulini”.