Pas gjithë kësaj situate të rënduar një lajm që jep shpresë është raportuar. Mësohet se 22 persona janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e ndërtesave të shembura në Durrës.

 

Ata janë nisur me urgjencë drejt spitalit, për të marrë ndihmë mjekësore, por nuk është dhënë asnjë lajm nëse janë jashtë rrezkut për jetën.

 

Tërmeti i fortë që goditi vendin në orët e para të mëngjesit të sotëm ka sjellë bilanc tragjik në vend. Deri më tani raportohet për 7 viktima, por ka edhe shumë persona të tjerë që ndodhen nën rrënoja.

 

Mësimi është pezulluar në gjithë vendin dhe po ashtu u lajmërua se janë nisur dhe ndihma nga Kosova.