Ditët me kohë të mirë e me diell duket se sa vijnë e bëhen më të rralla në stinën e vjeshtës.

Sot priten reshje të dobëta në qarqet Tiranë, Vlorë dhe Gjirokastër, ndërsa në qarqet Shkodër, Durrës, Elbasan, Fier dhe Korçë reshjet priten të jenë lokalisht të dobëta. Reshjet do të jenë më të shumta pasdites se sotme.

Sa i përket temperaturave minimale dhe maksimale, ato do të variojnë: në bregdet: 13 / 22 °C; në vendet e ulëta: 12 / 24 °C ndërsa në vendet malore: 8 / 17 °C.

Ndërsa era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare në të gjithë vendin.