Në kohët e sotme, vëmendja jonë është më e fokusuar në cilësinë e ushqimeve që sjellim në tryezë.

Por shpesh e nënvleësojmë faktin e rëndësishëm që ngrënia jokorrekte e disa ushqimeve na bën që të mos marrim vlerat e tyre. Asparagët, luleshtrydhet, kosi, etj janë ushqime të shëndetshme, por duke mos i ngrënë në mënyrë korrekte, nuk i marrim nutrientët që ato përmbajnë.

Lexoni listën e ushqimeve më poshtë:

Farat e linit

Farat e linit përmbajnë fibra, acide yndyrore omega-3 dhe fitonutrientë të cilët janë substanca shumë të vlefshme për trupin. Megjithatë, trupi ynë është i paaftë t’i tresë në formën e tyre të plotë. Pra, ato dalin me jashtëqitjen ashtu siç i konsumojmë dhe praktikisht i marrim kot. Kjo është arsyeja pse duhet t’i blejmë të bluara ose t’i bluajmë vetë. Vetëm në këtë mënyrë mund të përfitojmë nga benefitet e tyre.

Asparagët

Asparagët nuk duhen gatuar kurrë në mikrovalë. Ajo shpërbën përmbajtjen e vitaminës C në këto berime. Mënyra ideale për të gatuar asparagët është metoda e avullit apo skuqja, në mënyrë që të jenë të butë dhe krokantë.

Domatet

Domatet janë ushqime që duhen ngrënë të gatuara në mënyrë që të përfitoni prej likopenit, një antioksidant që mbron nga tumori dhe sëmundjet e zemrës. Vlerat më të mëdha, ai i lëshon në praninë e nxehtësisë, prandaj gjithmonë duhet t’i gatuani domatet.

Çaji i zi

Çaji i zi është shumë i njohur për vlerat e tij, por mos e përzieni me qumështin. Produktet e bulmetit nuk ndikojnë tek antioksidantët që ai përmban, por pengojnë benefitet kardiovaskulare të çajit, pasi qumështi i bën proteinat e çajit më të vështira për t’u përthithur.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë të pasura në fibra, antioksidantë dhe vitaminë C, ashtu si shumë fruta të tjera me ngjyrë të kuqe. Por këto fruta nuk duhen prerë asnjëherë. Prerja i bën të ndjeshme ndaj dritës dhe oksigjenit duke i humbur lehtësisht vlerat e tyre.

Brokoli

Brokoli është një nga ato ushqime që duhet ngrënë i gjallë ose maksimumi, i gatuar në avull. Me skuqjen apo zjerjen, kjo perime e humbet viaminën C, klorofilin, antioksidantët dhe përbërësit anti-kancerogjenë të cilët janë thelbësorë për trupin.

Hudhra

Hudhra përmban alicinë, një enzimë antitumorale që e përmirëson fuqinë e saj përmes ekspozimit në ajër. Kjo ësht arsyeja pse hudhra duhet të shtypet mirë dhe të qëndrojë 10 minuta e copëtuar para se të përdoret në gatim. Alicina kështu oksigjenohet dhe benefitet e saj janë të pabesueshme.

Kosi

Përmbajtja e lëngshme që gjendet në krye të vasketës së kosit quhet hirrë dhe përmban proteina dhe vitaminë B12. Për këtë arsye, nuk duhet hedhur kurrë në lavapjatë. Para se të konsumoni kosin, përziejeni mirë.