Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash, ku pritet të ketë reshje shiu në zonat e veriut dhe ato të mesme, ndërsa moti në jug të vendit do të jetë i kthjellët.

 

Sipas Meteoalb, temperaturat minimale do variojnë: në zonat malore nga 13ºC deri në 27ºC, në zonat e ulëta nga 20ºC në 30 ºC dhe në zonat bregdetare nga 23ºC në 32ºC. Era do të dryjë në drejtimin jugperëndimor me forcë valëzimi 3 deri në 4 ballë.

 

Nga parashikimit në 10 shtator vranësirat do të largohen dhe i gjithë vendi do të mbizotërohet nga një mot të kthjellët dhe temperaturat do të rriten.

 

Kurse Kosova do të mbizotërohet nga një mot me i kthjellët më alternime vranësirash të cilat do të sjellin reshje të lehta shiu në të gjithë vendin.

 

Në Kosovë temperaturat do të variojnë: në zonat malore nga 13ºC deri në 23ºC, në zonat e ulëta nga 16ºC në 26ºC dhe në zonat bregdetare nga 19ºC në 28ºC

PUBLICITET