Rajoni dhe Europa

Moti – E shtune, 31 Gusht 2019

Euopa Qendrore pjeserishte dhe Veriu i kontinentit do te paraqiten me vranesira dhe rrebeshe shiu te shoqeruara here pas-here me stuhi ere. Ndersa pjesa tjeter e kontinentit Europian do te mbetet me kthjellime dhe vranesira te pakta.

 

Shqipëria

Moti – E shtune, 31 Gusht 2019

Sipas MeteoAlb: Oret e para te dites do te VIJOJE te jete me mot te kthjelletdhe vranesira kalimtare. POR nga mesdita dhe oret vijuese pritet shtim i vranesirave kryesisht ne zonat malor duke bere qe ne keto zona te kete dhe rrebeshe afat-shkurtra shiu te izoluar. Parashikohet qe mbrmja te sjelli peremiresim gradual te kushteve atmosferike. Temperaturat e ajrit do te ulen ne mengjes dhe ne mesdite duke luhatur vlerat nga 15°C deri në 35°C. Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtesi 30 km/h nga drejtimi Veri-Veriperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

 

Rajoni dhe Europa

Moti – E diel, 1 Shtator 2019

Kontinenti Europian paraqitet me vranesira te dendura dhe rrebeshe shiu ne Veri dhe Lindje te kontinentit, PO-ashtu rrebeshe shiu dhe stuhi te forta afat-shkurtra ere do te kete pjeserishte Qendra e Europes. Ndersa pjesa tjeter e kontinentit vijon me kthjellime dhe vranesira.

 

Shqipëria

Moti – E diel, 1 Shtator 2019

Sipas MeteoAlb: Vendi yne vijon ne ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare në pjesën më të madhe të vendit. Gjatë orëve të pasdites pritet zhvillim i vranësirave në zonat jugore duke sjellë rrebeshe shiu afat-shkurtër. Ndërsa zonat veriore – qëndrore vijojnë me kthjellime dhe vranësira tëshpeshta. Temperaturat e ajrit priten lehtë në mëngjes por mesdita sjellë rënie të tyre duke u luhatur nga 16°C deri në 34°C. Era do fryjë mesatare gjatë ditës dhe deri e fortë natën duke arritur shpejtësinë 40 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

 

Moti – E hënë, 2 Shtator 2019

Rajoni dhe Europa

Pjesa me e madhe kontinentit mbetet me kthjellime dhe vranesira te shpeshta, ku Vranesirat do te jene me te dendura duke sjell dhe shira Pjeserisht ne Rajonin e Ballkanit dhe pjeserisht ne Qendra e Europes. Gjithashtu dhe Veriu i kontinentit vijon me rrebeshe shiu. Ndwrsa kthjellimet do te jene me mbizoteruese ne brigjet e deti Egje.

 

Shqipëria

Moti – E hënë, 2 Shtator 2019

Sipas MeteoAlb: Gjate paradites moti vijon me altermime kthjellimesh dhe vranesirash, ku me te dukshme vranesirat do te jene ne jug te vendit duke sjelle shira te perkoheshem. Here pas here do te kete stuhi afat-shkurta te eres, me te theksuara pergjate zonave Bregdetare.

 

Gjate pasdites, shirat perfshijne pjesen me te madhe te vendit. Parashikohet qe oret e vona te mbremjes te sjellin permiresim gradual te kushteve atmosferike. Temperaturat e ajrit do të pësojne renie vetem ne vlerat maksimale te dites duke u luhatur nga 17°C deri në 33°C. Era do fryjë e forte ne toke dhe ne det me shpejtesi 60 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 6 ballë.