Çikorja eshte nje bime e eger me shije paksa te hidhur e cila ka vetine te largoj helmet nga organizmi yne. Nese deri tani e keni konsumuar te zjere me kripe, vaj ulliri dhe limon, ka ardhur koha tju tregoj nje tjeter recete te cilen une e perdor shpesh si garniture te filetove ose kotoletave te pules.

 • Perberesit
  • 500gr çikore, te lare dhe te pastruar
  • 5 domate te thara, te prera ne shirita te holle
  • 1 thelpi hudher, te grire holle
  • 4 luge vaj ulliri
  • pak spec te kuq djeges
  • kripe

  Ziejme çikoren ne uje te bollshem me kripe per 10 minuta. E kullojme dhe e shtrydhim mire me dore ne menyre qe te eleminojme sa me shume uje te jete e mundur, i cili eshte i hidhur.

  Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhren, specin djeges dhe domatet e thara. Shtojme çikoren dhe vazhdojme ta gatuajme per rreth 5 minuta ne zjarr te ulet ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren. E rregullojme me kripe dhe e sherbejme te ngrohte.

  Te tjera receta i gjeni ne unegatuaj.com