Policia humb “toruan” para protestes, efektivi i policise kercenon me burg gazetarin e a2cnn ne veriun e Shqiperise Gjon Gjeka. Incidenti eshte regjistruar prane postbllokut te policise ne kryebushat kur po niseshin drejt Tiranes protestuesit e opozites nga Shkodra.

Oficeri i krimit ekonomik ne Policine e Shkodres Shpetim Dushku, i veshur civil pa asnje mjet identifikimi ka kercenuar me burg dhe vendosjen e prangave gazetarit per te vetmen arsye se gazetari po filmonte kontrollet e bluve.

Nje sjelle aspak profesionale madje deri ne harbuteri e efektivit te policise i cili nen forcen e “uniformes” kercenon gazetarin Gjon Gjeka. Ne lidhje me kete ngjarje te rende qe regjistrohet ndaj gazetareve ne Shkoder jane vene ne dijeni edhe drejtuesit e larte te Policise se Shtetit ku i eshte kerkuar qe te distancohen nga ky sjellje e rende.