Në një botë të imagjinuar ju do të flinit në mënyrë paqësore çdo natë dhe do të zgjoheshit në mëngjes të vitalizuar. Ndërsa ky nuk është realiteti juaj, por keni patur përvojë aspak të këndshme të zgjimit pa frymë, një natë e mirë me gjumë të ëmbël mund të jetë vetëm një ëndërr e bukur.

Mjaft faktorë mund të fshihen pas këtij zgjimi, duke filluar nga modelet normale të gjumit deri tek problemet më serioze të shëndetit. Këtu janë shtatë arsye të mundshme që mund të zgjoheni duke gulçuar për ajër.

Hovi tërheqës

Një hov tërheqës është një goditje e padëmshme e muskujve që mund të ndodhë kur bini në gjumë. “Shpesh shoqërohet me pak gulçim dhe mund të ndjeheni sikur zemra juaj po bën gara”, thotë mjeku i gjumit dhe neurologu W. Christopher Winter, MD, nga Neurologjia e Charlottesville dhe autori i librit “The Sleep Solution”.

Këto janë një lloj spazmi muskulor i shpejtë dhe i pavullnetshëm i njohur si myoklon, sipas Klinikës Mayo.

Një tjetër është se këto çrregullime ndodhin kur ju kaloni me shpejtësi përmes fazës së parë të gjumit, sepse ju jeni të lodhur. Gjatë kësaj faze, rrahjet e zemrës suaj, frymëmarrja dhe lëvizjet e syve ngadalësohen, muskujt tuaj të relaksohen dhe valët e trurit tuaj fillojnë të ngadalësohen, thotë Instituti Kombëtar i Çrregullimeve Neurologjike.

Nëse trupi juaj shpejtohet në fazën e ardhshme, e cila është kur ritmi juaj i zemrës ngadalësohet edhe më shumë, mendoj se shëndeti juaj është në telashe dhe ju godet në ndërgjegje, thotë Dr. Winter.

Siç mund ta keni përjetuar gjatë kësaj kohe ëndrrat tuaja mund të kompensojnë atë që po ndodh në trurin dhe trupin tuaj. “Ju mund të ëndërroni që po shkoni disa hapa poshtë, humbni një dhe pastaj zgjoheni me hov”, thotë Dr Winter.

Kjo mund të ndodhë sepse truri juaj e interpreton atë relaksim të gjumit të nxituar të muskujve si në rënie.

Ndërsa faktorët si kafeina e tepërt ose stresi mund të sjellin vështirësi hipnike, ato gjithashtu ndodhin ndonjëherë pa asnjë arsye të vërtetë, thotë Dr. Winter.

Pikimi postnasal

Ju ndoshta e keni trajtuar pikëzimin postnasal deri në një pikë. Nëse jo, është kur mukusi i tepërt akumulohet në pjesën e pasme të fytit tuaj. Kjo mund të ndodhë për shkak të alergjive, një gjendjeje të ftohti ose ndonjë gjendje tjetër shëndetësore që e bën hundën tuaj të rrjedhë, thotë Raymond Casciari, M.D., një pulmonolog në Spitalin e Shën Jozefit në Orange, Kaliforni.

Ndërsa pikimi postnasal në përgjithësi nuk është serioz – është vetëm i pakëndshëm dhe irritues – kjo mund të shkaktojë që ju të zgjoheni duke gulçuar për ajër. “Pikimi Postnasal mund të bllokojë rrugët e frymëmarrjes sepse shumë gjëra janë të grumbulluara aty”, shpjegon Dr. Casciari.

Duke qëndruar shtrirë në shpinë gjatë gjumit është veçanërisht e keqe pasi graviteti nuk funksionon për të hequr qafe gëlbazën. Pastrimi i fytit kur të zgjoheni mund të ndihmojë, thotë Dr. Casciari, së bashku me përkuljen e kokës tuaj paksa ndërsa flini, kështu mukusi mund të kullojë pak.

Zbatica gastroezofageale

Zbutja gastroesophageal (e njohur edhe si zbatica e acidit) është kur përmbajtja e stomakut tuaj ndryshojnë korsi në ezofagun tuaj, tubi që lidh fytin me zorrën tuaj. Kjo mund të ndodhë nëse muskuli shtrëngues ezofageal (i cili supozohet të ndajë ezofagun tuaj nga stomaku) bëhet i dobët ose zbutet kur nuk duhet, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit.

Zbatica gastroezofageale mund të shkaktojë ndjesi të pakëndshme si urth, së bashku me probleme të tjera si një shije të thartë në gojën tuaj. Dhe disa njerëz e përjetojnë këtë zbaticë gjatë natës, kur ata janë duke u shtrirë, gjë që mund të çojë në acarim dhe ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes që mund t’ju lënë pa frymë, shpjegon Dr. Casciari.

Nëse përjetoni zbaticë intensive gastroezofageale të paktën një herë në javë, mund të keni sëmundje të refluksit gastroezofageal (GERD), forma më serioze e gjendjes, sipas Klinikës Mayo. Kjo mund të shkaktojë simptoma të tjera të tilla si dhimbja e gjoksit, kollitja e vazhdueshme, grykë dhe (natyrisht) gjumi i përkeqësuar, thotë Klinika Mayo.

Në mënyrë të çuditshme, kjo mund të çojë edhe në astma të reja ose në përkeqësim, gjë që është edhe arsyeja që mund të zgjoheni duke kërkuar për të marrë frymën që ne do ta arrijmë në vetëm një sekondë.

Nëse e dini që keni refluks gastroezofageal dhe shpesh jeni zgjuar gjatë natës me vështirësi në frymëmarrje, bisedoni me mjekun tuaj. Ata mund të rekomandojnë ndryshime dietike, si shmangia e ushqimeve të caktuara acidike ose të prisni të paktën tre orë pas ngrënies për t’u shtrirë ose pas medikamenteve të tilla si antacide për të neutralizuar acidin e stomakut, thotë Klinika Mayo.

Nëse zbatica juaj është mjaft e keqe, ata mund të rekomandojnë mjekim me recetë ose edhe kirurgji për të rregulluar problemin.

Astma

Kur keni astmë, disa shkaktarë si pjalmi ose gëzofi i kafshëve mund të shkaktojnë që rrugët tuaja të frymëmarrjes të bëhen të përflakura dhe të mbushura me mukozë, duke e bërë të vështirë frymëmarrjen, sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut.

Kjo mund t’ju lërë duke gulçuar për ajër sa herë që të jeni të ekspozuar ndaj një shkaku, dhe për fat të keq, kjo dhe simptoma të tjera të astmës (si tështitja dhe dhimbja e gjoksit) gjithashtu tentojnë që t’ju përkeqësojnë natën.

Një arsye e mundshme që fshihet pas kësaj është rritja e ekspozimit ndaj nxitësve si pluhuri, thotë Dr. Casciari. Gjithashtu, gjatë natës, trupi juaj liron nivelet më të larta të hormoneve të stresit kortizol dhe kjo mund të rrisë inflamacionin në rrugët e frymëmarrjes, thotë Dr. Casciari.

“Ashtu si ju do të hapni gojën kur do të keni një sulm astme në mes të ditës, mund të zgjoheni duke marrë frymë në mes të natës,” thotë ai.
Nëse kjo ndodh me ju, mund të ndiheni më mirë sapo të uleni, pasi kështu vendoset sistemi juaj i frymëmarrjes në një pozicion më të mirë mekanik për të marrë ajër brenda dhe jashtë, shpjegon Dr. Casciari.

Nëse merrni mjekim për astmën, ndoshta do të keni nevojë që të përdorni pompën e ajrit, por specifikat varen nga plani juaj i veprimit me astmën.

Nëse zgjoheni shpesh për shkak të astmës tuaj, përmendeni atë tek mjeku juaj gjatë takimit tuaj të ardhshëm. Por nëse jeni duke u zgjuar vazhdimisht me mungesë ajri, ju duhet të lini një takim, thotë Dr. Casciari.

Sulme paniku

Një sulm paniku është një episod i frikshëm i frikës ekstreme që shkakton reaksione të forta fizike që nuk janë të dukshem, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor. Kjo është një situatë shumë e tmerrshme që mund të paraqitet ndryshe për njerëz të ndryshëm, por në përgjithësi, sulmet e panikut mund të shkaktojnë rrahje të shpeshta të zemrës, djersitje, lëkundje, gulçim, dridhje, dridhje të nxehti, përzierje, dhimbje stomaku, dhimbje gjoksi, dhimbje koke, marramendje, dhe ndjenja e shkëputjes nga realiteti.

Ju mund të shqetësoheni se jeni duke pasur një sulm në zemër apo edhe duke vdekur.
Për fat të keq, në fakt mund të merrni sulme paniku që ju zgjojnë nga gjumi, të cilat quhen sulme paniku të natës. Njerëzit të cilët i kanë këto sulme paniku të natës ka gjasa t’i kenë ato gjatë ditës, sipas Klinikës Mayo.

Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një çrregullim potencial serioz që shkakton që frymëmarrjen tuaj për të ndaluar dhe për të filluar gjatë natës. Forma më e zakonshme e kësaj është apnea gjumit obstruktiv, që ndodh kur muskujt e fytit tuaj të relaksohen kur flini, thotë Klinika Mayo.

Nëse muskujt e fytit tuaj bëhen shumë të dobët, rrugët e frymëmarrjes suaj mund të ngushtohen duke rritur nivelet e oksigjenit në trupin tuaj. Truri pastaj ndjen se nuk mund të marrësh frymë dhe tingëllon alarmi duke ju detyruar të zgjoheni në mënyrë që të rimerrni ajrin tuaj, shpjegon Klinika Mayo.

Kjo mund të shkaktojë që ju të mbyteni, të hidheni, lëshoni, ose shfaqni ndonjë formë tjetër të çuditjes së frymëmarrjes. Edhe pse kjo mund të ndodhë shumë herë në disa orë, këto zgjime janë zakonisht aq të shkurtra sa që njerëzit nuk kujtojnë gjithmonë zgjimin, thotë Dr Winter.

Nëse keni apnea qendrore të gjumit, e cila është një formë më pak e zakonshme e gjendjes që ndodh kur truri juaj nuk arrin të dërgojë sinjale në muskujt tuaj të frymëmarrjes, ju gjithashtu do të jeni të gatshëm të zgjoheni duke marrë frymë për ajër, thotë Dr Winter. Ka edhe një formë apneje të gjumit që quhet sindromë komplekse apnea e gjumit, e cila është në thelb një përzierje e versioneve obstruktive dhe qendrore të gjendjes.

Përtej zgjimit të gulçimeve për ajër, simptomat e apneas gjumë përgjithësisht përfshijnë gërhitjen me zë të lartë, zgjimin me gojë të thatë, duke pasur një dhimbje koke në mëngjes, duke u ndjerë i përgjumur gjatë ditës dhe duke qenë nervoz, thotë Klinika Mayo.

Nëse jeni duke u zgjuar vazhdimisht duke gulçuar për ajër dhe ju gjithashtu gërhitni ose partneri juaj thotë se ata kanë vënë re se ju jeni duke i treguar këto ose shenjat e tjera të apneas së gjumit, është një ide e mirë për të biseduar me mjekun tuaj. Ata mund të rekomandojnë trajtimin me një makinë të vazhdueshme të presionit të rrugëve të frymëmarrjes (CPAP) për të siguruar që ju të vazhdoni të merrni frymë gjatë kohës që jeni duke fjetur, përdorni pajisje për të mbajtur grykën tuaj të hapura ose opsione më intensive si kirurgjia për tkurrjen e indeve.

Një gjendje e zemrës

Nëse jeni duke u zgjuar duke kërkuar për ajër, ka shumë më shumë gjasa për shkak të një prej faktorëve që kemi përmendur më lart sesa për diçka si një problem në zemër. Por çështjet si dështimi i zemrës (që ndodh kur muskujt e zemrës nuk pompojnë gjakun si duhet), ose edema pulmonare (lëngjet e tepërta në mushkëritë tuaja, të cilat mund të ndodhin për shkak të problemeve të zemrës dhe gjëra të tjera si embolia pulmonare) gjithashtu mund ta shkaktojë këtë çështje.

Simptoma të tjera të gjendjes së zemrës përfshijnë një rrahje të shpejtë ose të parregullt, lodhje dhe dobësi, ënjtje në këmbët, duart dhe këmbët, kollë zemres, ënjtje abdominale, kollitje e mukusit të përgjakur dhe ndoshta dhimbje në gjoks nëse dështimi i zemrës po ndodh për shkak të një sulmi në zemër, thotë Klinika Mayo.

Edema pulmonare paraqitet në disa forma: akute (të cilat vijnë papritur), kronike (që vazhdojnë me kalimin e kohës) dhe lartësi të mëdha (që ndodh nëse udhëtoni ose punoni në lartësi ekstreme), sipas Klinikës Mayo.

Këto lloje të ndryshme të edemës pulmonare mund të shkaktojnë simptoma paksa të ndryshme, por të gjitha ato përfshijnë shkurtime fryme të ashpra dhe anormale që mund të ndodhin kur jeni duke u shtrirë. Ju gjithashtu mund të përjetoni simptoma si tështitje, lëkurë të djersitur, një kollë të përgjakshme, ethe dhe lodhje.

Dështimi i zemrës dhe edema pulmonare janë emergjenca mjekësore dhe nuk duhet të injorohen. Ju gjithashtu mund të kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore nëse keni probleme të vërteta dhe trupi juaj që është duke ju thënë se ka një emergjencë, edhe nëse nuk i keni këto simptoma të veçanta. Askush nuk mund t’ju fajësojë ju për të marrë frymën tuaj.